Mikrotik či OpenWRT pro router?

SB

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #15 kdy: 27. 01. 2015, 15:03:34 »
Jak pisu, mikrotika znam linux moc ne...

Počítejte s tím, že naučit se konfigurovat Openwrt není stejně jako u Mikrotiku práce na pár dnů.


SB

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #16 kdy: 27. 01. 2015, 15:22:58 »
http://wiki.openwrt.org/about/history
Tak veskere aktualizace zapisuji do teto omezene NAND pameti?

Nějak nechápu, o čem je řeč. Aktualizací přepíšeš celý OS.
Přepisovat celý systém je nesmysl, může se to posrat a ještě je třeba obnovit konfiguraci. Aktualizaci slouží opkg update + balíček (jestli si to dobře pamatuju). Vzhledem k pevnému zakompilování balíku do obrazu asi opravdu bude ten aktualizovaný zabírat místo navíc, protože ten starý z obrazu vyndat nejde.

j

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #17 kdy: 27. 01. 2015, 15:46:50 »
Kvuli jednoduchosti cfg ... mi prijde lepsi pouzit mikrotik.

Tobě spadlo něco hodně těžkého na hlavu?  :o ::)

Složitost mi přijde podobná, s Openwrt je to taky často jebačka, když něco nejde.

A co teprv s mikrotikem, kdyz mas naconfeny vsechno sprave a proste to nejde. Znam osobne lokalniho providera, kterej takhle jednou opatchoval svy mikrotiky, a pak si z toho mesic rval vlasy. Zcela osobne sem takhle narazil na openvpn. Fungovalo to, patchnul sem to, a fungovat to prestalo. Nikdy vic.

A to prehledny UI ... posusnani, kdyz to clovek prolejza pokazdy jak bludiste, a hleda, kde je kua tohle, dyk sem to minule confil. Pripadne novsi nez stare modely, ty zas prozmenu treba chladit i v zime a vlete se na strese i kdekoli jinde proste upecou.

S WRTckem sem dlouhy roky nemel zadnej problem, bohuzel vyvoj presunuli na vykonejsi platformy ... a ja nemam duvod svoji stale funkcni krabku menit.

j

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #18 kdy: 27. 01. 2015, 15:49:13 »
Asi spadlo, aktualizovat naconfenej mikrotik muze leda sebevrah.

1. Mikrotik má downgrade.
2. Konfigurace je načitatelná, tudíž obnovitelná.
3. Aktualizace je nutná kvůli dírám.

Nevím, co řešíte.

Jo, downgrade kterej nefunguje, konfigurace ktera je zcela vporadku ... zname. Co funguje se neaktualizuje. Nikdy a nikde. A navic nevim, proc bych to mel delat. Kde nic neni ani cert nebere. K administraci se dostanu leda zevnitr a zvenku to neexistuje. Ale to samo nekdo, kdo si provozuje nejaky soho pro svoje poteseni nemuze tusit.

j

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #19 kdy: 27. 01. 2015, 15:54:32 »
http://wiki.openwrt.org/about/history
Tak veskere aktualizace zapisuji do teto omezene NAND pameti?

Nějak nechápu, o čem je řeč. Aktualizací přepíšeš celý OS.
Přepisovat celý systém je nesmysl, může se to posrat a ještě je třeba obnovit konfiguraci. Aktualizaci slouží opkg update + balíček (jestli si to dobře pamatuju). Vzhledem k pevnému zakompilování balíku do obrazu asi opravdu bude ten aktualizovaný zabírat místo navíc, protože ten starý z obrazu vyndat nejde.

Aktualizace u tehle krabek v 99% prepise celej system. Jednoduse proto, ze balickovac by zabiral dalsi misto a balicek neni kam rozbalit. Konfigurace je na extra partisne/ve vlastni casti pameti/... takze s tou aktualizace (alespon za trochu normalnich okolnosti) nic neudela.

Krabka pak miva (pokud je aspon trochu normalni) bootloader, kterej umi spustit tftp - to kdyz se neco podela. A ten je opet prevazne ve vlastni casti pameti a neprepisuje se.

U openWRT to pak vypada tak, ze si vyberes konfiguraci zakladu, ktera se nejvic blizi tomu co chces, a pokud mas misto, muzes doinstalovat neco dalsiho. Ale to nic nemeni na tom, ze aktualizace toho zakladu prepise system.


SB

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #20 kdy: 27. 01. 2015, 16:05:03 »

Jo, downgrade kterej nefunguje, konfigurace ktera je zcela vporadku ... zname. Co funguje se neaktualizuje. Nikdy a nikde. A navic nevim, proc bych to mel delat. Kde nic neni ani cert nebere. K administraci se dostanu leda zevnitr a zvenku to neexistuje. Ale to samo nekdo, kdo si provozuje nejaky soho pro svoje poteseni nemuze tusit.

Osobně jsem s Mikrotikem problém neměl, s Openwrt ano (složitá a špatně dokumentovaná konfigurace).
Administrace jen zevnitř - jak tomu mám rozumět?
Možná by bylo vhodné se tazatele optat, zda to nepotřebuje na SOHO, pak bychom tu nemuseli vést tyto rozhovory.

Karel

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #21 kdy: 27. 01. 2015, 16:06:44 »
Jak pisu, mikrotika znam linux moc ne...

Počítejte s tím, že naučit se konfigurovat Openwrt není stejně jako u Mikrotiku práce na pár dnů.

V duse skrytu jsem doufal, ze diky obecnym znalostem z MK mi pujde CFG openwrt lepe....

Karel

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #22 kdy: 27. 01. 2015, 16:08:49 »
Asi spadlo, aktualizovat naconfenej mikrotik muze leda sebevrah.

1. Mikrotik má downgrade.
2. Konfigurace je načitatelná, tudíž obnovitelná.
3. Aktualizace je nutná kvůli dírám.

Nevím, co řešíte.

Dekuji souhlas, ikdyz pravda nekdy aktualizace MK dokaze pozlobit.

Lol Phirae

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #23 kdy: 27. 01. 2015, 16:13:02 »
3. Aktualizace je nutná kvůli dírám.

Počkeeej, jaký díry? To není možný! Vždycky, když jsem čet diskuse na téma jak soudruzi z Mikrotiku vyjebali s GPL, tak jsem pokaždé od nich slyšel, že RouterOS žádný díry nemá, protože to je closed source.

Karel

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #24 kdy: 27. 01. 2015, 16:15:26 »
Dobrodružné povahy taky mohou zkusit provozovat mikrotik a openwrt mít jako metarouter a provozovat v tom co mikrotik neumí.

To je pravda, ale neznam nikoho kdo by to pouzival a pochvalil. vsichni co znam od tohoto resni utekly. Ale je pravda, ze aktualni stav muze byt lespi nez znam -coz by uprimne bylo idelani reseni. Ale asi nejsem takovy dobrodruh...

SB

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #25 kdy: 27. 01. 2015, 16:20:34 »
Dekuji souhlas, ikdyz pravda nekdy aktualizace MK dokaze pozlobit.

To vyvracet nebudu, jenom jsem chtěl upozornit, že jestliže vybíráte Openwrt kvůli jednodušší konfiguraci, tak můžete být docela překvapen.
Taky jsem používal Openwrt (a na něco to ještě mám), ale už jsem se nechtěl srát s hledáním chyb typu chybně napsaný řádek v konfiguráku, tak jsem koupil hotové řešení (Mikrotik) - stejně bych za obdobný hardware dal ty samé peníze - a konfiguraci tam naklikal. Má to svoje vady, ale pro mě to byla schůdnější cesta.
Pochopitelně, že někomu Openwrt sedne lépe, ale naučit se to je přibližně stejně pracné jako ten Mikrotik.

Karel

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #26 kdy: 27. 01. 2015, 16:28:58 »
http://wiki.openwrt.org/about/history
Tak veskere aktualizace zapisuji do teto omezene NAND pameti?

Nějak nechápu, o čem je řeč. Aktualizací přepíšeš celý OS.
Přepisovat celý systém je nesmysl, může se to posrat a ještě je třeba obnovit konfiguraci. Aktualizaci slouží opkg update + balíček (jestli si to dobře pamatuju). Vzhledem k pevnému zakompilování balíku do obrazu asi opravdu bude ten aktualizovaný zabírat místo navíc, protože ten starý z obrazu vyndat nejde.

A tohle je asi uprimne muj nejvetsi problem s openwrt. Router vetsinou nekde lezi roky. Za tu dobu se proste bezpecnostni problem objevi a je treba jej resit. Kompletni flash firmware je problematicky -natoz vzdalene -, aktualizace zabiraji drahocene misto. Jak z toho ven?
U stahovanych image je *naze*factory.bin a nebo *sysupgrade.bin jaky je v tom rozdil? Nestaci pro aktualizaci nahrat ten *factory.bin?

Tady
https://www.youtube.com/watch?v=P1OxN9zv2Ec
v 52:15 uvadi safe mod obnovi to neco kam dokazu nahrat znova image
v 54:20 zminuji u novych TP-link nejakou  file safe partion..
Coz nejspis problem aktualizaci neresi, ale aspon snad muzes pokud to bricknes nahrat novou image lokalne. Pochopil jsme to spravne ?








Karel

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #27 kdy: 27. 01. 2015, 16:35:27 »
Kvuli jednoduchosti cfg ... mi prijde lepsi pouzit mikrotik.

Tobě spadlo něco hodně těžkého na hlavu?  :o ::)

Složitost mi přijde podobná, s Openwrt je to taky často jebačka, když něco nejde.

A co teprv s mikrotikem, kdyz mas naconfeny vsechno sprave a proste to nejde. Znam osobne lokalniho providera, kterej takhle jednou opatchoval svy mikrotiky, a pak si z toho mesic rval vlasy. Zcela osobne sem takhle narazil na openvpn. Fungovalo to, patchnul sem to, a fungovat to prestalo. Nikdy vic.

A to prehledny UI ... posusnani, kdyz to clovek prolejza pokazdy jak bludiste, a hleda, kde je kua tohle, dyk sem to minule confil. Pripadne novsi nez stare modely, ty zas prozmenu treba chladit i v zime a vlete se na strese i kdekoli jinde proste upecou.

S WRTckem sem dlouhy roky nemel zadnej problem, bohuzel vyvoj presunuli na vykonejsi platformy ... a ja nemam duvod svoji stale funkcni krabku menit.
Uz to tu napsal SB:
1. Mikrotik má downgrade.
2. Konfigurace je načitatelná, tudíž obnovitelná.
3. Aktualizace je nutná kvůli dírám.
Pokud neni bezpecnostni duvod, pouzivam posledni verzi MK minule rady a mam klid. A aktualizace postupne a cist ispforum.cz. Za mne s mikrotikem v podstate spokojenost = dokaze to spravovat v gui kazdy blbec. :-) A ssh mas take

Karel

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #28 kdy: 27. 01. 2015, 16:54:02 »
Dekuji souhlas, ikdyz pravda nekdy aktualizace MK dokaze pozlobit.

To vyvracet nebudu, jenom jsem chtěl upozornit, že jestliže vybíráte Openwrt kvůli jednodušší konfiguraci, tak můžete být docela překvapen.
Taky jsem používal Openwrt (a na něco to ještě mám), ale už jsem se nechtěl srát s hledáním chyb typu chybně napsaný řádek v konfiguráku, tak jsem koupil hotové řešení (Mikrotik) - stejně bych za obdobný hardware dal ty samé peníze - a konfiguraci tam naklikal. Má to svoje vady, ale pro mě to byla schůdnější cesta.
Pochopitelně, že někomu Openwrt sedne lépe, ale naučit se to je přibližně stejně pracné jako ten Mikrotik.

asi jsem to spatne napsal, MK je pro mne jednoduchy na CFG, o openwrt uvazuji -prestoze do jeho konfiguraci nerozumim - z duvodu lepsi wifi i u levnejsich zarizeni.

j

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #29 kdy: 27. 01. 2015, 18:08:17 »
Uz to tu napsal SB:
1. Mikrotik má downgrade.
2. Konfigurace je načitatelná, tudíž obnovitelná.
3. Aktualizace je nutná kvůli dírám.
Pokud neni bezpecnostni duvod, pouzivam posledni verzi MK minule rady a mam klid. A aktualizace postupne a cist ispforum.cz. Za mne s mikrotikem v podstate spokojenost = dokaze to spravovat v gui kazdy blbec. :-) A ssh mas take

1) ma leda prd. Po zmrvenym patchi se na nej uz nepripojis. Opakovana zkusenost. Musis k nemu osobne dojit a pripojit se lokalne. Potesi, kdyz jich mas par stovek. Jeste vic, kdyz si kvuli tomu musis udelat 100+km vejlet.
2) khownu. neuklada se vsechno, taky, opakovana osobni zkusenost.
3) zadny diry neexistujou. Mikrotik neni server. Pokud si z toho nekdo server dela, je to jeho problem.


Osobně jsem s Mikrotikem problém neměl, s Openwrt ano (složitá a špatně dokumentovaná konfigurace).
Administrace jen zevnitř - jak tomu mám rozumět?
Možná by bylo vhodné se tazatele optat, zda to nepotřebuje na SOHO, pak bychom tu nemuseli vést tyto rozhovory.

Co nechapes na tom, ze konfigurace je povolena jen na jednom internim portu (idealne nezapojenym) a na vsech ostatnich ten mikrotik vubec neexistuje? Zadny sluzby, ktery by mohly bejt deravy. Alternativne se da adminovat jen pres nejakou vpn/vlan ...