Mikrotik či OpenWRT pro router?

Karel

Mikrotik či OpenWRT pro router?
« kdy: 27. 01. 2015, 10:24:46 »
Ahoj.
Rad bych nejen pro sebe vyuzil maximalne stavajicich moznosti routeru. A vybiram zda zvolit Mikrotik ci openwrt.
Oba systemy v podstate zvladnou co potrebuji:
-pro urcite rozhrani/ssid  omezeni dostupnosti urcitych webu -pres opendns  jednoduche
-pro urcite rozhrani/ssid  zasilani traficku pres sitovy antivirus ve virtualu
-vpn klient/server
-pro urcite rozhrani/ssid  zasilani traficku pres tor klienta
-USB jako 3G Backup ci SMB ci print port
-moznost externi konfigurace/spravy/aktivace sluzeb pres radius ci PHP na vzdalenem serveru
-jednoduche aktualizace

Kvuli jednoduchosti cfg a castym aktualizacim mi prijde lepsi pouzit mikrotik. Pro rozsirene moznosti bych radeji pouzit openwrt, ale nechci to konfigurovat z nuly. Mate nekdo s openwrt jiz nejake zkusenosti nebo jiz neco takoveho rozchozeneho?


Openwrt mi prijde univerzalnejsi a pokud zvolim vhodny HW /TPlink TL-WR842ND, TL-WR1043ND, TL-WDR3600/  tak i s lepsim pomerem cena/vykon nez zmikrotik, ale zde bude narocnejsi konfigurace a testovani. Linux obcas nekde mam a nakonec jej premluvim k tomu co potrebuji, ale je to pro mne oproti mikrotiku boj :-)

S mikroitkem nejake zkusenosti mam a naklikam si sam, ale pokud budu chtit wifi 300 Mbps musim poridit minimalne MIKROTIK RB951Ui-2HnD jez nama externi anteny a je oproti  TL-WR842ND cirka 2x drazsi. Tenhle router mimo jine pouziva i ufon:
http://www.ufon.cz/cs/osobni/pro-zakazniky/technicka-podpora/32



Dekuji Karel









« Poslední změna: 27. 01. 2015, 10:32:58 od Petr Krčmář »


Dub

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #1 kdy: 27. 01. 2015, 11:21:42 »
Tak záleží na co to chceš, jsou drobnosti, které na mikrotiku nejdou a na openwrtu jo, ale jsou to opravdu drobnosti. Já osobně jsem zápasil s cenou a navíc jsem chtěl funkci, která zrovna na mikrotiku jde obtížně. Takže mám openwrt na TP-Link TL-WR741ND a jsem spokojený...

Lol Phirae

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #2 kdy: 27. 01. 2015, 12:07:08 »
Kvuli jednoduchosti cfg ... mi prijde lepsi pouzit mikrotik.

Tobě spadlo něco hodně těžkého na hlavu?  :o ::)

j

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #3 kdy: 27. 01. 2015, 12:15:10 »
a castym aktualizacim mi prijde lepsi pouzit mikrotik
Asi spadlo, aktualizovat naconfenej mikrotik muze leda sebevrah.

Tonic

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #4 kdy: 27. 01. 2015, 12:49:31 »
osobne pouzivam tl-wr741nd v2.0 a na nem gargoyle router os, ktery je odvozen z openwrt a nemam nejmensi problem. muzu jen a jen vrele doporucit.


Karel

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #5 kdy: 27. 01. 2015, 12:54:28 »
Tak záleží na co to chceš, jsou drobnosti, které na mikrotiku nejdou a na openwrtu jo, ale jsou to opravdu drobnosti. Já osobně jsem zápasil s cenou a navíc jsem chtěl funkci, která zrovna na mikrotiku jde obtížně. Takže mám openwrt na TP-Link TL-WR741ND a jsem spokojený...

Dekuji ti  za nazor, u 741ND musi byt umeni dostat vsechny funkce do 4MB.

Karel

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #6 kdy: 27. 01. 2015, 13:04:45 »
Kvuli jednoduchosti cfg ... mi prijde lepsi pouzit mikrotik.

Tobě spadlo něco hodně těžkého na hlavu?  :o ::)


Jak pisu, mikrotika znam linux moc ne. Vychazim z toho, ze v mikrotiku mam jiz vse u se to budu ucit a stahovat jednotlive balicky. Kolik ti zabere uvadena CFG:
pro urcite rozhrani/ssid  omezeni dostupnosti urcitych webu -pres opendns  jednoduche
-pro urcite rozhrani/ssid  zasilani traficku pres sitovy antivirus ve virtualu
-vpn klient/server
-pro urcite rozhrani/ssid  zasilani traficku pres tor klienta
-USB jako 3G Backup ci SMB ci print port
-moznost externi konfigurace/spravy/aktivace sluzeb pres radius ci PHP na vzdalenem serveru
-jednoduche aktualizace

Mohu ti dat vzdaleny pristup a zkusim to same na mikrotiku. Pak sem dame cas nas obou coz muze mit i pro ostatni jistou vypovidaci hodnotu.



Uroven odpovedi korespunduje s urovni odesilatele.





Karel

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #7 kdy: 27. 01. 2015, 13:17:19 »
a castym aktualizacim mi prijde lepsi pouzit mikrotik
Asi spadlo, aktualizovat naconfenej mikrotik muze leda sebevrah.

Ackoliv ma RB ckach ROS 4.17, 5.23 a 6kovou radu minimalne. Tak dulezitost aktualizaci platformy na routery bych nepodcenoval.
Jsou proste chyby jez je treba resit z bezpecnostnich duvodu.
http://www.blog.sslmarket.cz/ssl/heartbleed-bug-jak-opravit-a-zabezpecit-vas-server/

A jako nezkuseneoho -prot sem pisu o nazor -je tohle je zrovna bod jez mne u openwrt trapi.
Pokud jsem spravne pochopil limitujici je velikost NAND. Dokud se nevyda nova verze openwrt coz neni tak casto:
http://wiki.openwrt.org/about/history

Tak veskere aktualizace zapisuji do teto omezene NAND pameti?

treba u turrisu  a jejich openwrt se s tim, ze maji vyresene aktualizace openwrt docela prsi a zacinam tusi proc...




Lol Phirae

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #8 kdy: 27. 01. 2015, 13:36:33 »
Dokud se nevyda nova verze openwrt coz neni tak casto:

Vážně? https://downloads.openwrt.org/snapshots/trunk/

http://wiki.openwrt.org/about/history
Tak veskere aktualizace zapisuji do teto omezene NAND pameti?

Nějak nechápu, o čem je řeč. Aktualizací přepíšeš celý OS.

Dub

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #9 kdy: 27. 01. 2015, 13:54:44 »
Tak záleží na co to chceš, jsou drobnosti, které na mikrotiku nejdou a na openwrtu jo, ale jsou to opravdu drobnosti. Já osobně jsem zápasil s cenou a navíc jsem chtěl funkci, která zrovna na mikrotiku jde obtížně. Takže mám openwrt na TP-Link TL-WR741ND a jsem spokojený...

Dekuji ti  za nazor, u 741ND musi byt umeni dostat vsechny funkce do 4MB.
Tak pro mé potřeby to stačí. S openwrt má i podporu IPv6. Nicméně já řešil problém připojení do VPN n2n, což je u mikrotiku trochu problém. Takže jsem šel cestou nejnižších financí a nejmenšího odporu.

smrk

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #10 kdy: 27. 01. 2015, 14:32:06 »
Ja mam skusenost jen s openwrt a podle mne by to melo vsechno zvladnout, jen nektere srandy ocekavaj ze to nejak znas, wiky je kolikrat postarsi, konkretne rozjeti extrootu, je tam dost na nic  a nepouzitelne, holt je to na starsi verze. Mikrotik osobne moc nemusim, na normalnich routrech nemam problem a nejak nemam nervy ucit se mikrotik, kterej dle ispforum.cz taky ma svoje muchy. Pokud nemas problem s prikazovou radkou linuxu, tak bych do toho sel. Asi bych sel do TL-WDR3600, ma 128mb ram a 2 usb, do ac wifi bych nechodil, podpora je dost na nic. Jinak openwrt ma momentalne problem protlacit wan-lan vic jak 200mb (je to o neco min a nechce se me to hledat). Snad by se jeste dalo uvavat o dd-wrt a dalsich firmware, jede na nich sice linux a jdou i istalovat baliky, ale ty bohuzel nejsou primo pro ne,  ale vetsinou vzate z openwrt a jsou s tim problemy a proto jsem presel na openwrt, ktere ma vse svoje.

Rom neni zas takove problem, pokud nemas zarizeni, kteremu jim po natazeni moc nezbide, staci na to usb flash disk. Vzdalena sprava neni problem, mas web rozhrani, ssh, telnet, ... . Trunk (vyvojove verze) bych skousel opatrne, netusij jakou slataninu natahnes :-))), skus k nim najit nejake popis.

Pokud je ti blizsi mikrotik, tak do nej bez, na ispfuru jde jete zelezo sehnat za rozumne prachy, ale to co se ti vzije vyuzijes jen na mikrotiku.

SB

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #11 kdy: 27. 01. 2015, 14:44:30 »
Dekuji ti  za nazor, u 741ND musi byt umeni dostat vsechny funkce do 4MB.

4 MB jsou pro Openwrt málo, budete-li chtít něco navíc, budete muset něco vyhodit a ještě k tomu vyrábět vlastní distribuci balíčkovačem. Opich.

lojza

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #12 kdy: 27. 01. 2015, 14:54:07 »
Dobrodružné povahy taky mohou zkusit provozovat mikrotik a openwrt mít jako metarouter a provozovat v tom co mikrotik neumí.

SB

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #13 kdy: 27. 01. 2015, 14:58:35 »
Kvuli jednoduchosti cfg ... mi prijde lepsi pouzit mikrotik.

Tobě spadlo něco hodně těžkého na hlavu?  :o ::)

Složitost mi přijde podobná, s Openwrt je to taky často jebačka, když něco nejde.

SB

Re:Mikrotik či OpenWRT pro router?
« Odpověď #14 kdy: 27. 01. 2015, 15:01:02 »
Asi spadlo, aktualizovat naconfenej mikrotik muze leda sebevrah.

1. Mikrotik má downgrade.
2. Konfigurace je načitatelná, tudíž obnovitelná.
3. Aktualizace je nutná kvůli dírám.

Nevím, co řešíte.