Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd

JardaA

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #15 kdy: 27. 01. 2015, 07:44:43 »
cat6 nemá jenom vyšší maximální rychlost, ale také výrazně vyšší odolnost proti crosstalku, což se na delších gigabitových spojích dost projevuje. Já doporučuji cat6, cenový rozdíl je zanedbatelný (< 10 %; cat6 FTP je levnější než cat5 STP při podobných výsledcích na gigabitu) a práce je v podstatě stejná, jakmile se to naučíte (nasazení cat6 konektoru je pro mě snadnější než cat5, takže je používám i na cat5 kabely).

Kvalitnější kabeláží se samozřejmě nic nepokazí :-). Na druhou stranu kdo má starší datové rozvody, nemusí zoufat, viz odkaz. Co se FTP/STP týče, v běžném domácím prostředí nemá jejich použití podle mne žádný přínos. Stínění není všelék, potlačuje jen elektrickou složku pole, nikoliv magnetickou. Dále je potřeba mít v perfektním stavu silové rozvody, aby se přes stínění nevyrovnávaly potenciály, což při současné oblibě levných polských prodlužovaček může být problém.

http://searchnetworking.techtarget.com/news/2240238593/Cisco-LAN-switches-support-25-5-GbE-to-boost-future-Wi-Fi-speeds


nenene

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #16 kdy: 27. 01. 2015, 08:00:13 »
Rozhodne zadny. Jelikoz s utp musite zarucit ze nrbude pobliz vedeni el. rozvodu. Jinak vas ceka peklo a podivne vypadky pri rozsviceni/zapnutych spotrebicich.
Kouknete na stp místo utp. Pokud bude v dostatecne tlousce medi, zvladne i budouci standardy >1gbps

Ale starou backoru ... naopak, blbe nainstalovanej stinenej kabel == 1000x vic problemu. Pokud dotycnej nezije ve vysokonapetovy rozvodne/motorarne/...

"bych pozadoval po projektantovi takove reseni, ktere mi umozni vsechny instalace zcela predelat" On stim problem mit nebude, ale ty ano, protoze za to zaplatis 5x vic.

"od utp je potreba dodrzet minimalne 60cm vzdalenost "
Ehm ... lol ... hele, pokud chces vodit sit soubezne s elektrinou, tak na to existuje jedina podminka. Pokud to ladujes do listy, tak tam musi bejt prepazka. On je totiz ten kabel kroucenej prave proto, aby se soubezne s elektrikou vodit dal.

ted sem nacaty a premyslim, jestli to bylo od elektriky nebo od antenniho rozvodu a ne a ne si vzpomenout

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #17 kdy: 27. 01. 2015, 09:22:08 »
Rozhodne zadny. Jelikoz s utp musite zarucit ze nrbude pobliz vedeni el. rozvodu. Jinak vas ceka peklo a podivne vypadky pri rozsviceni/zapnutych spotrebicich.
Kouknete na stp místo utp. Pokud bude v dostatecne tlousce medi, zvladne i budouci standardy >1gbps

Jenze pokud spravne neuzemnis konce STP, nemas STP patchpanel, nemas STP zasuvky, tak si muzes zadelat jeste na vetsi problemy nez si myslis. Navic tusim, ze dle normy je i povolen soubeh 3m se silnoproudem (ted nevim, kolik malo jednotek kW). Ale VYHNI se soubehu :). Napsla jsem to proto, ze ono to uplne tak citlivy na kazdej prd neni, z historickych duvodu mam CAT5 patchpanel a nektery zasuvky, a gigabit me slape a nepada. jinak mam Cat5E kabelaz.

Dalsi vec - k STP by jsi musel mit i STP patchcordy i pripadne STP RJ45 konektory. Zkratka STP se pouziva v oduvodnenych pripadech, v rozvodech, ktery jdou kolem desitek/stovek/ ... kW (nebo trafostanice)

A vyrobce UTP ? Zlata stredni cesta, zadny noname, ale nemusis ani znackovej treba Molex. Ale Cat.5e minimalne, cat.6 je pro domaci smrtelniky zbytecna, gigabit ti zvladne i cat.5e, 10gbit doma (zatim) nevyuzijes s cat6...

j

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #18 kdy: 27. 01. 2015, 09:41:55 »
STP se predevsim musi kostrit jen na jedny strane rozvodu, jinak si rikas o peknej pruser. A kdyz sme u toho, optika stoji taky za metr prakticky totez co metalika, a kapacitne zvladne daleko vic ... takze proc vlastne nedat do baraku optiku.

filip

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #19 kdy: 27. 01. 2015, 09:43:53 »
Ale Cat.5e minimalne, cat.6 je pro domaci smrtelniky zbytecna, gigabit ti zvladne i cat.5e, 10gbit doma (zatim) nevyuzijes s cat6...

a 640kB staci navzdycky...

Jasne, ze ted staci CAT 5e. Ale budete za X let predelavat kabelove rozvody az stacit nebude? Mam doma zatim 10/100 switch, protoze staci, ale zazdenou kabelaz mam CAT6. Jsou z ni trochu popichane prsty pri zapojovani, ale nejsme fajnovky, ne? Rozdil v cene je asi 1000Kc na 300m klubku.


Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #20 kdy: 27. 01. 2015, 10:17:03 »
"bych pozadoval po projektantovi takove reseni, ktere mi umozni vsechny instalace zcela predelat" On stim problem mit nebude, ale ty ano, protoze za to zaplatis 5x vic.

Jaký je problém natahat po baráku rozumně tlusté husí krky, místo toho, aby se dráty zazdívaly přímo do zdi? Respektive, v životě by mě nenapadlo jakékoliv dráty zazdívat... :o

i8080

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #21 kdy: 27. 01. 2015, 10:21:20 »
UTP Cat 5e by měl stačit, možná lépe FTP, ideálně v chráničce, aby se dal vyměnit/přidat. U rozsáhlejších rozvodů jako páteř optiku a netřeba řešit žádné rušení  :) (leda že by nějaký laser?  ;) ), ani rozdíly potenciálů.

j

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #22 kdy: 27. 01. 2015, 12:21:46 »
"bych pozadoval po projektantovi takove reseni, ktere mi umozni vsechny instalace zcela predelat" On stim problem mit nebude, ale ty ano, protoze za to zaplatis 5x vic.

Jaký je problém natahat po baráku rozumně tlusté husí krky, místo toho, aby se dráty zazdívaly přímo do zdi? Respektive, v životě by mě nenapadlo jakékoliv dráty zazdívat... :o

Jak sem napsal, zadnej problem to neni, ale ty to budes platit. Uvedom si laskave, ze jednak je to daleko vic sekani, druhak se musi resit polomer ohybu, dal se musi davat daleko vic krabic a az se to vsechno udela, tak se zacne nanovo s protahovanim tech kabelu. Takze minimalne 3x tolik prace + 2x tolik materialu = 5x takova cena.

Ono totiz kdyz nekde vedes dva kabely, a pak je potrebudes rozvist na dve ruzny mista, tak to jinak nez ze tam das krabici neudelas, kdezto kdyz je das pod omitku, tak tam zadnou krabici davat nebudes.

Viktor

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #23 kdy: 27. 01. 2015, 12:47:52 »
No neviem, neviem...

sekanie: ked idem kablovat rodinny dom, rozhodne to nerobim kladivom a sekacom, ale poziciam si drazkovacku. A ci jej nastavim rozmer drazky 1 cm (na kable rovno do steny) alebo 3 cm (na chranicku 25mm), prace mam s nou stale narovnako.

polomer ohybu: jednak ich musis riesit tak ci tak aj pri strukturke, druhak planovanie sa nic okrem casu nestoji (a ten cas mozes ziskat prave tym, ze namiesto kladiva a sekaca si pozicias tu drazkovacku).

"daleko viac krabic" - pri dobrom planovani (vid bod 2) to nie je pravda - aj aj keby, ceny instalacnych krabic pod omietku su oproti cene vyplne (kabelaz, zasuvky) zanedbatelne.

"3x tolik prace + 2x tolik materialu = 5x takova cena" - absolutne rovnako prace + zanedbatelne viac (lacneho) materialu = ovela vyssia hodnota investicie.

Ked trebarz o 10 rokov bude v mode vsade tahat trebarz optiku, proste vytahas stare kable von a natiahnes nove. Staci si zratat kolko by stalo rozburanie vsetkych stien v celom dome, clovek rychlo zisti, ze tych par korun navyse za to, ze si natiahnem chranicky je absolutne opodstatnenych.

(btw, ked mam natiahnute chranicky, pripadny problem s cenou instalacie je este nizsi - kedze nemusim narazovo kablovat cely dom, ale len trasy, ktore mi momentalne treba)

Kolemjdoucí

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #24 kdy: 27. 01. 2015, 13:12:12 »
Ja se chtěl bavit o koze, ale všichni melou o voze ...

filip

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #25 kdy: 27. 01. 2015, 14:24:36 »
sekanie: ked idem kablovat rodinny dom, rozhodne to nerobim kladivom a sekacom, ale poziciam si drazkovacku. A ci jej nastavim rozmer drazky 1 cm (na kable rovno do steny) alebo 3 cm (na chranicku 25mm), prace mam s nou stale narovnako.

Pokud taham jeden nebo dva kabely, tak s tebou plne souhlasim. Kdyz jich potom mam v soubehu 10, tak to znamena 5 chranicek 25mm. (Vic kabelu i do vetsiho husiho krku se blbe taha) Zkus to potom nacpat do zdi. Taky jsem chtel davat husi krky a pri pohledu na prvni svazek jsem si to rozmyslel.

Mimochodem 10 kabelu neni moc, to je 10 jednoduchych nebo 5 dvojitych zasuvek. V byte/dome jich nakonec budete urcite mit vic.

OMG

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #26 kdy: 27. 01. 2015, 14:58:07 »
az budete tahat kabelaz pro tisicovku klientu a u kazdeho natahnete nekolik kilometru, pak se muzeme bavit o tom, proc ne utp cat 5 ale neco jineho... Je to jako bavit se o tom, proc si pro dnesni desktop nekupovat pocitac s 512MB RAM, ale minimalne 4GB RAM...
Jestli chcete usetrit 3,50, dejte si tam klidne dvoulinku nebo koax, me je to uplne jedno. Pokud se bavime o baraku ve kterem minite bydlet, pak se zamyslete a natahnete si neco lepsiho nez UTP cat 5. To ze dnes mate doma 2MB WiFi neznamena ze v budoucnu nebudete mit doma treba 10gbit internet nebo 8K televizi... Treba ja jsem byl nekdy davno rad za 16kbps WiFi, dnes mam 1gbit a za 20 let budu snad neco lepsiho...

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #27 kdy: 27. 01. 2015, 17:58:22 »
Ja se chtěl bavit o koze, ale všichni melou o voze ...
To je tady normální ... .

K anténě na intenet C6 (trochu zbytečně) a všude jinde C5e.

A výrobce? No má se to tak, že kvalitu mědi nepoznáš a jsou to dohady. Jediné co poznáš je jak vypadá vrchní bílá izolace. Na některých kabelech z ASM se mi stávalo, že byla izovalce tvrdá a křehká a téměř se drolila. Ale u ASM člověk nikdy neví co dostane protože to sjou přeprodávači čínského šmejdu. Když jsem kupoval v Autocontu Solarix tak jsem tenhle problém nikdy neměl - bral bych ten.

j

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #28 kdy: 27. 01. 2015, 23:34:48 »
Ja se chtěl bavit o koze, ale všichni melou o voze ...

A co chces slyset, ze je to uplne jedno? mas merak za 100k abys to premeril? Nemas? Tak stejne poznas leda prd.

OMG

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #29 kdy: 28. 01. 2015, 08:50:18 »
Ja se chtěl bavit o koze, ale všichni melou o voze ...

A co chces slyset, ze je to uplne jedno? mas merak za 100k abys to premeril? Nemas? Tak stejne poznas leda prd.
ale on neresi jestli to bude fungovat, nebo jestli to bude dobre fungovat, nebo bude mit packet loss 70%... on resi jestli koupit kabel o 0.02 Kc/100m levnejsi, nebo naopak o 0.02Kc/100m drazsi a nic jineho nechce slyset...