Živnost - odpracované hodiny

Diskobolos

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #15 kdy: 16. 01. 2015, 12:15:54 »
Fakturuj co reálně uděláš pro klienta agentury a v prostojích si studuj, vzdělávej a dělej svoje kšefty. Jestli jsou výluky v rámci hodin, tak se to tak dá provozovat dlouhodobě. Výhodou je, že kancl a elektriku platí někdo cizí (jeho chyba, když Tě nevytíží).

Pokud se Ti do výše uvedeného nechce, tak se seber a choď pravidelně a asertivně urgovat u kompetentních lidí, ať máš zadání, ať dotyčný chodí do práce včas atd... Ideálně do mailu, ať máš argumenty na později. Teď se to možná nezdá, ale tím můžeš jedině získat. Nadprůměrného IT nedělají jen znalosti, ale taky důslednost a spolehlivost.


Dfasdfasfda

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #16 kdy: 16. 01. 2015, 13:03:55 »
Fakturuj co reálně uděláš pro klienta agentury a v prostojích si studuj, vzdělávej a dělej svoje kšefty. Jestli jsou výluky v rámci hodin, tak se to tak dá provozovat dlouhodobě. Výhodou je, že kancl a elektriku platí někdo cizí (jeho chyba, když Tě nevytíží).

Pokud se Ti do výše uvedeného nechce, tak se seber a choď pravidelně a asertivně urgovat u kompetentních lidí, ať máš zadání, ať dotyčný chodí do práce včas atd... Ideálně do mailu, ať máš argumenty na později. Teď se to možná nezdá, ale tím můžeš jedině získat. Nadprůměrného IT nedělají jen znalosti, ale taky důslednost a spolehlivost.

tohle je spravna metoda. sedet v cizim kanclu a mit teplo a elektriku od nich a kdyz ti nedaji praci tak si delat svoje ksefty.
nebo si tam dotahnout babu a sexovat, nebo chlast a popijet, nebo se valet na matraci  :-D

Ondrej

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #17 kdy: 16. 01. 2015, 13:05:49 »
Jakou máte splatnost u faktur?
Já vím, že se to liší firma od firmy, ale chtěl bych udělat takový nějaký obecný průzkum. Já osobně mám 14 dní a nikdy jsem s tím neměl problém. Vždy zaplaceno v termínu (mimo firmy která krachla a nikdo od ní už nic neuvidí).
Mám ale kamaráda, který fakturuje se splatností 90 dní a ještě mu platí pozdě...

Díky za info.

panika

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #18 kdy: 16. 01. 2015, 13:15:54 »
mesic

pravidlo je, ze cim vetsi firma, tim pozdeji plati + klasicka druhotna platebni neschopnost se kterou proste nic neudelaj

ja pracuju v post/produkcni spolecnosti a dokud klient nezaplati reklmace a reklamka nam, tak my nemuzem platit dodavatelum..

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #19 kdy: 16. 01. 2015, 21:01:59 »
 PetrTv: pausal je dvojsecna zbran, na jednu stranu mas istotu staleho prijmu, ale na druhu ti mozu nasekat kopec uloh, ktore nemusis za mesiac stihnut. Ale pokial su nejak osetreny max. pocet hodin, tak je to v pohode.
Ondrej: ja mam 7 dni, ale vacsinou su peniaze do 2-3 dni na ucte (pracujem pre cesku firmu).


Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #20 kdy: 16. 01. 2015, 21:12:43 »
ahojte,
robim v jednej firme ako zivnostnik cez jednu agenturu. dostanem zaplatene to co odrobim, resp.som od hodiny plateny. veeeela krat sa stava, ze mi vo firme nemaju dat aku pracu a mam aj prestoje 3-4h. ja sa pytam, co mam dalej robit, ale bud niekedy nemaju cas, lebo maju stretnutie s klientom, alebo zas cakam na cloveka, s ktorym potrebujem prebrat nejake veci a on chodi az neskoro do prace. Samozrejme si zapisujem vsetky hodiny, co si tu odsedim. Cize napr. od 7 do 16, tj. 9h, a realne mozno odrobim 3. Ale moja chyba to nie je.
Stava sa aj vam nieco podobne? Ako to potom riesite aj s tym casom. Ako keby si mam zapisat len 2h, to tu nemusim ani sediet.
well, co je spatne? mas zivnostak. stezujes si na prostoje? to nemas zadne vlastni projekty? vzdelavas se pak doma nebo jak?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #21 kdy: 16. 01. 2015, 21:13:30 »
Jakou máte splatnost u faktur?
Já vím, že se to liší firma od firmy, ale chtěl bych udělat takový nějaký obecný průzkum. Já osobně mám 14 dní a nikdy jsem s tím neměl problém. Vždy zaplaceno v termínu (mimo firmy která krachla a nikdo od ní už nic neuvidí).
Mám ale kamaráda, který fakturuje se splatností 90 dní a ještě mu platí pozdě...

Díky za info.
7. a vic ani den.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Jenda

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #22 kdy: 17. 01. 2015, 12:33:23 »
Jakou máte splatnost u faktur?
Já většinou dávám měsíc.

itřízek

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #23 kdy: 17. 01. 2015, 12:49:51 »
Fakturuj co reálně uděláš pro klienta agentury a v prostojích si studuj, vzdělávej a dělej svoje kšefty. Jestli jsou výluky v rámci hodin, tak se to tak dá provozovat dlouhodobě. Výhodou je, že kancl a elektriku platí někdo cizí (jeho chyba, když Tě nevytíží).

Pokud se Ti do výše uvedeného nechce, tak se seber a choď pravidelně a asertivně urgovat u kompetentních lidí, ať máš zadání, ať dotyčný chodí do práce včas atd... Ideálně do mailu, ať máš argumenty na později. Teď se to možná nezdá, ale tím můžeš jedině získat. Nadprůměrného IT nedělají jen znalosti, ale taky důslednost a spolehlivost.

Když to někdo platí, tak proč bych se někoho sháněl? Naúčtuje se všechno a že nebyla práce? To není tvoje starost, mezitím uděláš plno jiné a máš to placené dvakrát.

Turban Legend

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #24 kdy: 17. 01. 2015, 15:01:09 »
ahojte, robim v jednej firme ako zivnostnik cez jednu agenturu. dostanem zaplatene to co odrobim, resp.som od hodiny plateny. veeeela krat sa stava, ze mi vo firme nemaju dat aku pracu a mam aj prestoje 3-4h…

Měl by sis trochu víc vážit svojí práce. Představ si, že si objednáš instalatéra/montéra a on přijede, ale nebude hned pracovat, protože čeká na tebe,až odstěhuješ nábytek – kolik mu budeš platit? Samozřejmě úplně všechno, včetně toho čekání, protože to je tvůj problém. Často mu zaplatíš i za cestu/výjezd k tobě. Nebo když na tebe bude čekat taxikář, než si něco zařídíš. Opět platíš celý čas, ne jen dobu, kdy kroutí volantem.

Nepíšeš, co přesně děláš, ale pokud programuješ, tak nemá smysl účtovat menší jednotku než jeden den (tzn. 8 hodin). Drobit to po hodinách je hloupost. To má smysl leda pro interní vykazování (na jednom úkolu jsi dělal 3 hodiny, na jiném 5), ale částku pro fakturaci budeš počítat z celých dnů.

Manažerů tam jistě mají jak psů a je to jejich odpovědnost tě efektivně vytížit. Ty jsi k dispozici celý den, oni platí tvůj čas – jestli a jak efektivně ho využijí, není tvůj problém.

Pokud máš ve smlouvě něco jiného a ojebali tě, tak se z toho pouč a příště už takovou zakázku neber. Ostatně jako dodavatel by sis ty smlouvy měl spíš psát ty, ne podepisovat jejich. Nicméně i když autorem smlouvy nejsi, tak si ji aspoň pořádně přečti a když se ti něco nelíbí, tak pošli připomínky a dohodněte se jinak.

Možná je ale tvůj problém v tom, že nechceš být podnikatelem/dodavatelem, ale zaměstnancem…

Turban Legend

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #25 kdy: 17. 01. 2015, 15:08:51 »
Když to někdo platí, tak proč bych se někoho sháněl? Naúčtuje se všechno a že nebyla práce? To není tvoje starost, mezitím uděláš plno jiné a máš to placené dvakrát.

To mi přijde nefér a neprofesionální sedět u zákazníka, nechat se platit a přitom dělat pro někoho jiného. Když nemáš co dělat, tak si běž v první řadě říct o další úkoly – kdyby tam nebyl nikdo schopný ti zadat práci, tak začni sám dělat něco, co bude mít pro toho zákazníka přínos. Pokud nejsi úplné pako, tak víš, na čem se bude dělat další dny, týdny… a můžeš si něco připravovat, dělat rešerše, analýzy, testy. Kdyby ani to ne, tak můžeš dělat revize a testy dříve udělané práce.

jk

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #26 kdy: 26. 01. 2015, 17:51:41 »
Naúčtovat veškerý čas, který tam strávím. Taky freelanceruji (v jiném oboru) a zákazníka ani agenturu ani mě by asi ve snu nenapadlo mi zaplatit pouze opravdu jen čas, který jsem strávil prací. Prostě si zaplatí celý čas, který tam strávím, a nazdar bazar. To není moje chyba, že jsou trubky a nedokážou mě využít na 100%. Pokud se jim to nelíbí, tak pro ně nedělám.

j

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #27 kdy: 26. 01. 2015, 19:52:08 »
tak ale je povinnost mi snad dat pracu. ked podpisem objednavku, tak som ako keby viazany. normalne sa na mna vztahuje vypovedna doba. cize nemozem si neprist len tak 2 tyzdne do prace.

Hele, prace na ZL ma sva specifika, ale na druhou stranu, pokud nejses padlej na hlavu, nepodepises smlouvu ktera je pro tebe nevyhodna. Takze jak bylo receno, zalezi cos podepsal.

Pokud je to klasika typu "fakturuje se od hodiny", tak tebe naprosto nezajima jestli tam budes 10 hodin sedet a cumet do zdi. Proste to vyfakturujes. PRESNE takto a zcela VZDY funguje fakturace od hodiny. Mam tu desitky dodavatelu a vsem je uplne jedno jestli je necham 1/2 den cekat, a teprve pak jim prijdu rict, co po nich chci. To je MUJ problem.

Alternativa je fakturace od prace => reknu ti ze mas prelozit 100 metraku uhli, ty si reknes ze to bude stat litr, a ja ti zaplatim litr, AZ prelozis tech 100 metraku. A je mi jedno, jestli to budes delat hodinu, nebo 10. V tomhle pripade je to TVUJ problem.

Pochopitelne ze v obou pripadech se prevazne jeste resi za jak dlouho/kdy, pripadne kolik hodin max a pod, ale obecne plati uvedeny - hodinovka je vzdy na riziko objednatele, vykonovka vzdy na riziko dodavatele. Proto to prevazne funguje tak, ze u pidizakazek se pouziva prevazne hodinovka, protoze jde o prd, a u velkych zakazek se chce vedet fixni konecna cena, protoze jde o velky prachy.

Pokud jde o mensi pravidelnou praci, tak se to dela trebas tak, ze se plati nejakej pausal, ve kterym je nejakej pocet hodin, s tim, ze trebas lze/nelze prevadet mezi mesicema (zavisi predevsim na mnoztvi $$$). A zakaznik pak ma jednak motivaci hodiny vyuzit, ale na druhou stranu si zas moc nevymejslet, protoze hodiny nad se fakturujou zvlast, a klidne dvojnasobnou sazbou.


Jakou máte splatnost u faktur?
Já vím, že se to liší firma od firmy, ale chtěl bych udělat takový nějaký obecný průzkum. Já osobně mám 14 dní a nikdy jsem s tím neměl problém. Vždy zaplaceno v termínu (mimo firmy která krachla a nikdo od ní už nic neuvidí).
Mám ale kamaráda, který fakturuje se splatností 90 dní a ještě mu platí pozdě...

Díky za info.

10 ... 90 to dodava do nejakyho marketu? Nakopnout a s rozebehem. Taky sem prisel o $$$. A po ty zkusenosti = nezplatis vcas, okamzite koncim. Tvle, mit v necem 1/2 roku prace ... (protoze minimalne dalsi 3 mesice se snima pak pripadne jeste budes dohadovat, jestli zaplatej nebo ne, a pokud budes porad chtit doufat, tak pro ne samo budes porad, a gratis, delat ...)

To mi přijde nefér a neprofesionální sedět u zákazníka, nechat se platit a přitom dělat pro někoho jiného. Když nemáš co dělat, tak si běž v první řadě říct o další úkoly – kdyby tam nebyl nikdo schopný ti zadat práci, tak začni sám dělat něco, co bude mít pro toho zákazníka přínos. Pokud nejsi úplné pako, tak víš, na čem se bude dělat další dny, týdny… a můžeš si něco připravovat, dělat rešerše, analýzy, testy. Kdyby ani to ne, tak můžeš dělat revize a testy dříve udělané práce.
Zijes na Marsu? Zivnostnik si dela na vlastni triko a vlastni riziko a predevsim sam si urcuje, co kdy a pro koho bude delat. A i kdyby nic jinyho, misto casu travenyho cumenim do zdi se muzu treba valet u vody, takze proc bych si to cumeni do zdi nemel nechat zaplatit? V tomhle ohledu makat pro nekoho jinyho kdyz pro me zrovna dotycnej nic nema je zcela bezny. Nadto spousta lidi ktery delaj treba admina realne nic na praci nema, a ani to neni jejich ukol neco delat. Firma si trebas plati cloveka, po kterym chce aby byl na miste, proste proto, kdyby se neco podelalo.

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #28 kdy: 01. 02. 2015, 20:33:58 »
Teorie o fušování a čekání na práci od zaměstnavatele je dobrá, ale má to ALE. Pracoval jsem pro firmu kde to bylo tak, že lidi příšly do práce a reálně byli využiti tak na něco na dvě třetiny a zbytek pracovní doby se zdál nevyužitý a vedení nikde. Někdy bylo práce moc, někdy málo. Byla to taková menší firma asi deset lidí - pár programátorů a zbytek správci všeho možného. Jasně, někdo řekne jasná chyba vedení které se má starat o práci.

Bylo zajímavé sledovat, jak se s tim kdo popasuje. Někdo hrál hry, někdo studoval, někdo se snažil přinést něco nového a nebo hledal sám práci co by mohl dělat a dly utíkaly. Po asi dvou letech jsem se aktivně vyškrábal mezi vůdce s překvapením zjistil, že vedení si toho co lidi dělají až překvapivě všímá a docela to ovlivnuje jejich postavení ve firmě.

Tak že jako myslet si že se nikdo nekouká a tak si budu dělat svoje a budu zaplacenej dvakrát. Jako jo, ale zileží kam to chce člověk dotáhnout.

j

Re:Živnost - odpracované hodiny
« Odpověď #29 kdy: 02. 02. 2015, 09:33:50 »
Byla to taková menší firma asi deset lidí -
...
jsem se aktivně vyškrábal mezi vůdce

Typicka ukazka firmy beznadejne zazmrdovane. Normalne fungujici firma o 10ti lidech totiz zadny "sefy" nepotrebuje.