Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #15 kdy: 28. 12. 2014, 11:29:04 »
Já jsem přecházel z Linuxů na OS X už před více lety - a vzhledem k tomu že jsem se nevrátil a jsem teď 100% Apple tak to byla pozitivní zkušenost.

Programuju teď pro iOS takže na command line už moc nejsem, i když scp a ssh a ls -alp jsou stále moji kamarádi.

Ano, programy pro OS X často stojí peníze. Většinou se to vyplatí.

Jednu obecnou poznámku:

OS X drží dobře, v kombinaci s TimeMachine je to v podstatě bezúdržbová záležitost, občas přijde nějaká aktualizace, jednou za rok nová verze systému. Jedu na železe (MacBook) z roku 2008 (jediný upgrade HDD->SSD) a neplánuju nákup nového. Kromě úplně nejnovějších vychytávek vázaných na novější verzi BlueTooth (Continuity/Handoff) mi funguje všechno.

Ale...

záleží jako vždy jak od k tomu člověk přistupuje a co od systému chce. Pro mne je to pracovní nástroj, spíš stůl či ponk, od kterého nečekám že se mi bude plést do cesty a nějak se připomínat. Jednou si nastavit preference a jedem. Nemám zapotřebí "pomáhat trávě růst" jak říkají Číňané (nutkavě pořád systém nějak vylepšovat a "optimalizovat").

Vím ale z občasných hovorů s čerstvými konvertity (většinou z Windows) že se mojí radou aby to udělali taky tak cítí tak trochu ošizeni - a aniž by se pořádně rozhlídli už hledají doplňky do Finderu a systému... asi jim to dává představu že ten systém tím nějak "ovládají" a "mají pod kontrolou". Nemají, a taky to pochopitelně nedopadá dobře. Apple moc dobře věděl proč držet tyhle věci na telefonech a tabletech hodně zkrátka.

PS: Jediný "essenciální" program který nepoužívám v default verzi je Mail, ten mi opravdu nesedí. Koupil jsem si Sparrow.


podlesh

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #16 kdy: 28. 12. 2014, 13:57:36 »
Téma "OS X pro linuxáky" tu už bylo mockrát; pokud jde jen o to co se změnilo za poslední 3-4 roky tak odpověď je jednoduchá: celkem nic zásadního. Snad jen že konkrétně s Ubuntu to jde od desíti k pěti, ale na to se mohou názory lišit.


wsh

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #17 kdy: 28. 12. 2014, 17:26:10 »
Řešil jsem to teď při nástupu do nové práce, kde skoro všichni jedou na Macu. Tak jsem si na 2 týdny "půjčil" z eshopu MacBook Air 13 a zkusil, jestli si zvyknu. Hardware je perfektní, touchpad skvělý (jako odchovanec ThinkPadů jsem z toho měl obavy, ale dá se to), suspend&resume naprosto dokonalý (z Linuxu i Windows pro mě věc neznámá).
ALE: Na spoustu věcí jsem si prostě nezvykl.
1) Jsem třeba zvyklý používat zkratku Ctrl + Alt + M pro maximalizaci a demaximalizaci oken. V OS X to nejen nejde nativně, ale ani po vyzkoušení dvou utilit pro klávesové zkratky (Karabiner a ještě jeden) jsem to nezvládl.
2) Každá aplikace se instaluje jinak, někdy stačí přetáhnout ikonu, jindy se pouští speciální instalátor, každopádně někomu zvyklému na apt-get to přijde ubohé jak na wWndows. Zkoušel jsem macports, celkem fajn věc, ale něco mi spadlo při kompilaci. Jiní používají homebrew: nevím, jestli je lepší, ale každopádně na Ubuntu/Debianu mi vyhovuje, že apt-get je prostě "ta správná volba" a i externí sw si můžu přidat do sources a mám to i s aktualizacemi.
3) Ani Mac není tak dokonale vyladěný jak se říká. Třeba v defaultní konfiguraci se Spotlight pere o klávesovou zkratku s přepínáním klávesnice. Jasně, prkotině, ale myslel jsem, že právě vyřešení takový prkotin je síla Applu
4) Kolegové s Macy taky řeší dost problémů jako vypadávání WiFi, upgrade na Yosemite prý dost věcí rozbil (a kdo si chce nechat starší verzi, pořád odklikává nějaké výzvy k aktualizaci), atd.

Pořídil jsem jeden z posledních Lenovo X1 Carbon staré generace (btw, stál víc než ten Macbook) a dal tam Ubuntu. Mám mnohem horší výdrž na baterku, suspend a resume je sázka do loterie, s Unity ještě trochu bojuju, ale furt se mi s ním dělá líp než s OS X. Horší je, že kopírování souborů z telefonu s Androidem 4.4 přes MPT moc nefunguje, ovladač pro domácí tiskárnu neumí simulovaný fullduplex, aktualizaci Garmina jsem ještě nezkoušel, ale počítám, že taky nepůjde.

Závěr: Nejlíp vyzkoušet oboje a vybrat si sám. Kdyby Ubuntu zapracovalo na stabilitě, byla by to podle mě jednoznačná volba, ale takhle je to tak fifty fifty, možná s víc body pro Maca, pokud se člověk přizpůsobí jeho filozofii (což já moc neumím).

Karel.hu

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #18 kdy: 28. 12. 2014, 19:15:45 »
1) Jsem třeba zvyklý používat zkratku Ctrl + Alt + M pro maximalizaci a demaximalizaci oken. V OS X to nejen nejde nativně, ale ani po vyzkoušení dvou utilit pro klávesové zkratky (Karabiner a ještě jeden) jsem to nezvládl.

System Preferences > Keyboard > zalozka Shortcuts > vlevo vyberes App Shortcuts > + > Application: All Applications, Menu Title: Zoom, Keyboard Shortcut: Ctrl+Alt+M

Tahle kombinace bude maximalizovat okno tak, jak se maximalizace okna chape na Macu, tj. ne pres celou obrazovku, ale tolik, kolik je potreba, aby se do okna vesel vsechen jeho obsah. Jablecna logika je odlisna od Linuxu a Windows, netreba si na to stezovat, proste je to jine.


P.S.: Spokojeny uzivatel pocitacu Apple jiz 22 let.

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #19 kdy: 28. 12. 2014, 20:45:20 »
System Preferences > Keyboard > zalozka Shortcuts > vlevo vyberes App Shortcuts > + > Application: All Applications, Menu Title: Zoom, Keyboard Shortcut: Ctrl+Alt+M

Tahle kombinace bude maximalizovat okno tak, jak se maximalizace okna chape na Macu
V ktere verzi ci jazykove mutaci? Ja jen ze to v ceskym Yosemite nejede. Ty aplikace "Zoom" v menu nemaji (a vetsina nema ani ceskou alternativu). Cert byl dluzen za ten celoobrazovkovy rezim.
Teoreticky by slo pouzit z menu "Přepnout velikost všech"*, to se u vetsiny aplikaci chova podle predstav (ale zase treba ne u Firefoxu, protoze u nej se totez jmenuje "Zvětšit okno").


*) Zobrazitelny pres Alt v menu "Okno". V kazdem pripade nechapu myslenkove pochody prekladatele.


Karel.hu

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #20 kdy: 28. 12. 2014, 22:56:05 »
Pravda, pouzivam jen a pouze anglicke verze systemu, momentalne 10.9.5 (tj. Mavericks). Myslenkove pochody prekladatelu jsou mi zahadou uz od pocatku. Tohle ale byla slabina jazykovych mutaci vzdycky, takze me to neprekvapuje. Navrch Human Interface Guidelines mnozi zjevne ignoruji - snadno pak poznate, co je puvodem jablecna aplikace a co prenesena odjinud.

wsh

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #21 kdy: 30. 12. 2014, 17:02:36 »
Tahle kombinace bude maximalizovat okno tak, jak se maximalizace okna chape na Macu, tj. ne pres celou obrazovku, ale tolik, kolik je potreba, aby se do okna vesel vsechen jeho obsah. Jablecna logika je odlisna od Linuxu a Windows, netreba si na to stezovat, proste je to jine.

Já si na to nestěžuju. Jen mi to nevyhovuje, jsem zvyklý na něco jiného a OS X se nedá nastavit, jak chci, proto jsem zvolil Ubuntu, kde jsem to našel hned na první pokus přesně tam, kde bych to očekával. Dokonce uznávám, že po zvyknutí si může být macovský způsob možná lepší, ale proč se přeučovat, když existuje alternativa, která mi vyhovuje víc a je víc přizpůsobitelná?

cechi

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #22 kdy: 02. 01. 2015, 09:34:59 »
pokud bych si měl na základě zkušeností vybrat mezi Ubuntu a OSX, tak beru Yosemite. U Ubuntu bych musel změnit Unity za Gnome nebo XFCE, abych s tím vůbec mohl pracovat.
OSX je ideální na noťas, na desktopu mi to nesedí.

petr

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #23 kdy: 02. 01. 2015, 11:26:09 »
Co je vlastne smyslem dotazu?

U Macu ma uzivatel OS X v cene a Ubuntu si muze nainstalovat take.
U PC je to rozhodovani mezi legalnim open source Ubuntu a warez OS X.


Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #24 kdy: 02. 01. 2015, 12:38:53 »
2) Každá aplikace se instaluje jinak, někdy stačí přetáhnout ikonu, jindy se pouští speciální instalátor,
To má velice jednoduchý a logický důvod - to přetažení je opravdu jenom kopírování souborů. Takovou aplikaci si můžeš přetáhnout kamkoli. Oproti tomu instalátor má každá aplikace, která potřebuje zapsat nějaké soubory na přesně určená místa - obvykle se potřebuje nějak zavrtat do systému (ovladač něčeho apod.) Takže ty první aplikace můžeš instalovat jako user bez admin práv, ty druhé ne.

Trochu horší než na Linuxu/BSD to je, protože balíčkovací systémy jsou jejich nejsilnější stránka (ponechme stranou, že je to trochu znouzectnost, protože bez toho by se ta kupa nesourodého sw prostě nedala ustát - viz Slack ;) Windows i Mac tuhle myšlenku přebírají ve formě App Storu, kde to funguje stejně/líp než na Linuxu/BSD.

Nicméně je tady ta výhoda instalace bez admin práv - na Linuxu ani BSD si bez roota balíčkovačem nenainstaluješ nic, ani obvykle nemůžeš změnit, kam se ta věc instaluje.

každopádně někomu zvyklému na apt-get to přijde ubohé jak na wWndows.
Pokud máš na Macu desetigigovou hru, zaplní se ti disk a rozhodneš se ji přesunou na externí disk, tak je ve většině případů prostě přetáhneš myší na nový disk. Jestli to je "jako na Windows", tak jsem panna Orleánská ;)

Zkoušel jsem macports, celkem fajn věc, ale něco mi spadlo při kompilaci. Jiní používají homebrew: nevím, jestli je lepší, ale každopádně na Ubuntu/Debianu mi vyhovuje, že apt-get je prostě "ta správná volba" a i externí sw si můžu přidat do sources a mám to i s aktualizacemi.
- ale bez možnosti rekompilovat s jinými volbami.

Jinak macports jsou spíš pro "systémáčtěji" laděné lidi (je to prostě systém portů jako v *BSD, gentoo apod.), homebrew jsou pro ty, kdo jsou ohromení tím, "jak je to snadné používat" a že to má v textu ikonku piva :)