Jaký notebook byste mi doporučili?

ivoszz

Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #15 kdy: 16. 12. 2014, 17:36:41 »
@jmk: Tak si zkus udelat Hackintosh, at si to vyzkousis. Budto se ti bude libit a muzes si pak koupit Mac nebo treba zjistis, ze ti leze na nervy, napriklad me se nelibi GUI, vadi mi jednotlacitkova mys a k tomu mi klavesnice Macu pripada znacne neprakticka ve srovnani s PC, hlavne v defaultnim nastaveni, kde nejsou funkcni klavesy. Taky je otazka, jestli stoji zato kupovat Mac, kde polovina ceny je za logo Apple. Maji k tomu sice vymakany ekosystem, ale potrebujes ho? Me nejak nechybi. Navic, kdyby ses nahodou stal filmovou hvezdou, tak za pul roku bude Internet polepeny tvymi nahymi fotkami.

Je pravda, že zrovna GUI bych APPLu nevyčítal - je to něco jako s Unity, když se tomu přijde na chuť tak není co řešit. Spíše mně odrazuje i to, že si to možná nebude rozumět s Android telefonem, kdejaká utilitka bude placená...nemáte někdo dlouhodobější zkušenosti s používáním OS X ? btw - možná by bylo dobré na to založit nové vlákno - poprosím moderátora - dá se to nějak inteligentně udělat ?, nebo musím založit zbrusu nové téma ? Díky.

Mohu přidat pár svých zkušeností.
Zhruba před 3mi lety jsem hledal náhradu za desktop s Windows. Chtěl jsem něco malého s malou spotřebou. Nevím, jak by to dopadlo teď, ale tehdy jsem překvapivě skončil u Mac mini. O linuxu jsem neuvažoval, protože ten desktop používá celá rodina a nabídka aplikací je přece jen výrazně slabší.

Zkušenosti:
- v podstatě veškerý open source, který je k dispozici pro linux je k dispozici i pro Mac (výjimky mohou existovat, občas může být horší podpora)
- tohle byl největší šok: placené aplikace pro Mac jsou výrazně levnější než jejich alternativy pro Windows.
- pro Mac je výrazně méně freewaru než pro Windows (jedna z mála nevýhod)
- pro mne osobně je práce s Macem výrazně pohodlnější, než práce na widlích

Na pracovním NB stále používám Windows. Pokud pracuji z domu a můžu, pracuji z Macu.
Linux provozuji v obou variantách pod virtualboxem, případně na firemním vmware.

Co se týče výše zmiňované myši a klávesnice, myš mám třítlačítkovou a PC klávesnici, rozložení kláves je identické (možná se v defaultu liší 1 exotická klávesa) jako v linuxu, lze samozřejmě přemapovat.


krtek

Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #16 kdy: 16. 12. 2014, 18:55:39 »
Já jen přidám pár zkušeností s Macem (nedávno jsem je sepisoval pro kolegu):

Na Macu funguje standardní Unixové prostředí - vi(m), less, emacs, java, ...  Další software nahrávám přes package manager brew, který funguje podobně jako apt-get na Ubuntu:

Kód: [Vybrat]
brew install nodejs
brew update && brew upgrade

Má i rozšíření cask pro ne-open source projekty:

Kód: [Vybrat]
brew install cask
brew cask install chrome

Brew je podle mě fakt základ, snažím se mít všechno nainstalovaný přes něj, kvůli updatům a pořádku na počítači. Obecně jakýkoliv linuxový software je dostupný přes brew.

Souborový manažer
Fast Commander (jakž takž, stojí 150Kč), případně Double Commander zadarmo.

Terminálů existuje hodně, já používám iTerm2.

Editor
Tady je situace asi nejhorší. Je možné používat Linuxové (např. Geany), ale tam se mi nelíbí, že nejsou moc dobře integrované. Ty opravdu dobré editory jsou relativně drahé.
Aktuálně používám Atom, Sublime Text je možná lepší, ale za peníze (70 USD)

Pošta
Teď používám Mailbox (protože ho mám i na mobilu), dobrej je ještě Airmail (10 USD)

Utility
BetterSnapTool na jednoduchý měnění velikosti oken (2 USD)
Sidestep pro SSL tunel na veřejných wi-fi.
Palua pro automatické přehazování funkčních kláves (F8 ve Webstorm, Pause všude jinde).
F.lux pro programování v noci.
Kuvva mi každej den mění wallpaper.

Obecně - většina software je zadarmo, zbytek za docela rozumnou cenu v řádu stokorun. Nejdražší software co mám je IntelliJ Idea za 200 EUR, ale to je velká výjimka. Místo ní se dá použít Community Edition zadarmo nebo Eclipse.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #17 kdy: 16. 12. 2014, 19:05:11 »
Na APPLu mně láká ta bezproblémová (údajná) funkčnost suspend, hibernace, výdrž na baterku.

Mam Esus 100h. Hibernace a suspend celkem bez problemu, po hibernaci se obcas neco posere, obcas je nutno restartovat Network Manager, obcas cely stroj, ale to se stava vzacne, rekmneme jednou za dva tydny. Nutno podotknout, ze pod Widlemi XP je to horsi, tam casto nenabehne wifi a neda se to resit jinak, nez restartem.

Vydrz na baterku okolo 4 hodin, jako u Widli. Mozna i delsi, nez u Widli, protoze se po spusteni nedela pulhodinovy update Widli a antiviraku.

Nedavno jsem hodil Kanotix na stary ACER, kde kdysi byly Widle XP. Ten stroj tim ziskal rychlost, ze jsem netusil, ze ji je schopen. Dokonce umi i Compiz. Hibernace bez problemu, pokud si clovek napise ACPI skriptik, ktery pri probuzeni pres rfkill probudi wifi. Suspend bohuzel ne, neprobudi se korektne grafika. Ale holt je to ACER, takze bych podeziral zabugovany BIOS.

Mac OS podporuje více tlačítek myši ...

Nihil novi sub sole. To jsem zjistil uz kdyz se mi tu valel stary MacBook Pro nekdy z roku 2007. Clovek tim ziska uzitecna kontextova menu. Akorat select and paste pres middle click nejak nesel. Nicmene kdyz si koupite notebook, tak tam mate u touchpadu kolik tlacitek? Dnes uz dokonce ani jedno, musite mackat cely touchpad a funguje to jako jedno tlacitko. Ja taham k netbooku mys, protoze touchpady nemam rad, ale vetsina lidi pouziva to, co je ve stroji a externi mys nemaji. Nehlede na to, ze nekde venku (letadlo) je mys kolikrat dost neprakticka, protoze ji neni kam polozit.

krtek

Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #18 kdy: 16. 12. 2014, 19:31:57 »
Akorat select and paste pres middle click nejak nesel.

Select levým tlačítkem myši, potom Cmd+C, Cmd+V. Vždy a všude (i v terminálu).

Nicmene kdyz si koupite notebook, tak tam mate u touchpadu kolik tlacitek? Dnes uz dokonce ani jedno, musite mackat cely touchpad a funguje to jako jedno tlacitko.

Návod k použití touchpadu: klik jedním prstem = levé tlačítko, dvěma prsty = pravé tlačítko. Dva prsty nahoru/dolu scrolují. Čtyři prsty doleva/doprava přepínají virtuální plochy.
A pak existuje dalších pár méně používaných gest: dvěma prsty z pravého okraje touchpadu se ukáže notifikační centrum, čtyři prsty nahoru zobrazí všechna okna atd.

Troufám si tvrdit, že touchpad je u MacBooku největší HW pecka! Ale Vy to dobře víte a jen tak si tady trolíte. Většina uživatelů MacBooku nechává myš zahálet a používá pouze touchpad.

Q.E.D.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #19 kdy: 16. 12. 2014, 20:19:36 »
Je pravda, že zrovna GUI bych APPLu nevyčítal - je to něco jako s Unity, když se tomu přijde na chuť tak není co řešit.

Me se nelibi. Z mysi se mi odlepily teflonove polstarky, takze bych se bal, ze tolik soupani, jako na Macu, by uz nevydrzela. Proste je to vec vkusu. Nekomu to sedi, me se to hnusi, jak esteticky, tak prakticky. BTW, jsou lidi, u kterych se vyvine i nabozensky zapal.

Akorat select and paste pres middle click nejak nesel.

Select levým tlačítkem myši, potom Cmd+C, Cmd+V. Vždy a všude (i v terminálu).

To jo, to ale jaksi neni select&paste mysi, ze?

Citace
Nicmene kdyz si koupite notebook, tak tam mate u touchpadu kolik tlacitek? Dnes uz dokonce ani jedno, musite mackat cely touchpad a funguje to jako jedno tlacitko.

Návod k použití touchpadu: klik jedním prstem = levé tlačítko, dvěma prsty = pravé tlačítko. Dva prsty nahoru/dolu scrolují. Čtyři prsty doleva/doprava přepínají virtuální plochy.
A pak existuje dalších pár méně používaných gest: dvěma prsty z pravého okraje touchpadu se ukáže notifikační centrum, čtyři prsty nahoru zobrazí všechna okna atd.

Ano, OS X ma docela dost podobnych vychytavek, pokud vas bavi mackat touchpad.

Citace
Troufám si tvrdit, že touchpad je u MacBooku největší HW pecka! Ale Vy to dobře víte a jen tak si tady trolíte. Většina uživatelů MacBooku nechává myš zahálet a používá pouze touchpad.

Ne, ja proste nemam rad touchpady a je jedno, na jake platforme (uplne nejblbeji se chovaji asi na Widlich, kde pod Linuxem ten touchpad umi veci, ktere na Widlich neumel. Je mozne, ze na Macu je ten touchpad uplne ze vsech nejlepsi, je na nem hezke, ze je dost velky, ale co me se tyka, tak by tam vubec nemusel byt. Radsi taham s sebou mys.


červená myš

Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #20 kdy: 16. 12. 2014, 20:51:02 »
Troufám si tvrdit, že touchpad je u MacBooku největší HW pecka!

Bejvávaly časy, kdy si Apple musel nechávat dělat u Intelu procáky s extra cache navíc, aby měl nějakou tu pecku oproti konkurenci. Jak je vidět, dnešním věřícím stačí pouhý touchpad, nic tak složitého netřeba :D

krtek

Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #21 kdy: 16. 12. 2014, 21:08:25 »
Bejvávaly časy, kdy si Apple musel nechávat dělat u Intelu procáky s extra cache navíc...

Bejvávaly časy, kdy záleželo na procesorech...

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #22 kdy: 16. 12. 2014, 21:59:33 »
Mam Esus 100h. Hibernace a suspend celkem bez problemu, po hibernaci se obcas neco posere, obcas je nutno restartovat Network Manager, obcas cely stroj, ale to se stava vzacne, rekmneme jednou za dva tydny. Nutno podotknout, ze pod Widlemi XP je to horsi, tam casto nenabehne wifi a neda se to resit jinak, nez restartem.

Vydrz na baterku okolo 4 hodin, jako u Widli. Mozna i delsi, nez u Widli, protoze se po spusteni nedela pulhodinovy update Widli a antiviraku.

No to je právě ono. "Občas se něco posere". To mně moc nebaví, protože se to stane vždy v tu nejméně vhodnou chvíli, kdy má člověk rozdělanou práci a pak jen kouká na prázdná okna. Ale určitě nechci zavádět žádný flame. Prostě hledám alternativu k Linuxu a asi mi nezbyde než prostě vyzkoušet.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #23 kdy: 16. 12. 2014, 22:07:35 »
Já jen přidám pár zkušeností s Macem (nedávno jsem je sepisoval pro kolegu):

Na Macu funguje standardní Unixové prostředí - vi(m), less, emacs, java, ...  Další software nahrávám přes package manager brew, který funguje podobně jako apt-get na Ubuntu:

Kód: [Vybrat]
brew install nodejs
brew update && brew upgrade

Má i rozšíření cask pro ne-open source projekty:

Kód: [Vybrat]
brew install cask
brew cask install chrome

Brew je podle mě fakt základ, snažím se mít všechno nainstalovaný přes něj, kvůli updatům a pořádku na počítači. Obecně jakýkoliv linuxový software je dostupný přes brew.

Souborový manažer
Fast Commander (jakž takž, stojí 150Kč), případně Double Commander zadarmo.

Terminálů existuje hodně, já používám iTerm2.

Editor
Tady je situace asi nejhorší. Je možné používat Linuxové (např. Geany), ale tam se mi nelíbí, že nejsou moc dobře integrované. Ty opravdu dobré editory jsou relativně drahé.
Aktuálně používám Atom, Sublime Text je možná lepší, ale za peníze (70 USD)

Pošta
Teď používám Mailbox (protože ho mám i na mobilu), dobrej je ještě Airmail (10 USD)

Utility
BetterSnapTool na jednoduchý měnění velikosti oken (2 USD)
Sidestep pro SSL tunel na veřejných wi-fi.
Palua pro automatické přehazování funkčních kláves (F8 ve Webstorm, Pause všude jinde).
F.lux pro programování v noci.
Kuvva mi každej den mění wallpaper.

Obecně - většina software je zadarmo, zbytek za docela rozumnou cenu v řádu stokorun. Nejdražší software co mám je IntelliJ Idea za 200 EUR, ale to je velká výjimka. Místo ní se dá použít Community Edition zadarmo nebo Eclipse.

Super. Děkuji za výčet. Brew jsem neznal. Vím, že v OS X je také bash...bez příkazové řádky bych se asi už neobešel  :D Jak je to s customizací GUI ? Je možno třeba mít jiná témata oken jako v Linuxu ? Na Linuxu, když chci mít tlačítko fialový s puntíkama tak takové bude  :) Je možná alespoň částečná customizace v OS X ?
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #24 kdy: 16. 12. 2014, 22:38:14 »
No to je právě ono. "Občas se něco posere". To mně moc nebaví, protože se to stane vždy v tu nejméně vhodnou chvíli, kdy má člověk rozdělanou práci a pak jen kouká na prázdná okna.

Tak si zase nemyslete, ze na Macu a u Apple produktu obecne se nic posrat nemuze. Podivejte se na fora, co s tim lidi maji nekdy za problemy, abyste se vyvedl z omylu. To, ze jednou az dvakrat za mesic musim restartovat stroj proto, ze mi po probuzeni nenajede WiFi, me az tak moc nerozhodi. To me k restartu casteji donuti updaty Blbuntu.

Zato me rozhodilo to, ze se posral cely ten MacBook Pro. Kdyz uvazim, kolik ten stroj stal, tak bych cekal, ze vydrzi velmi podstatne vic, nez muj Esus, ktery mi leta skoro denne verne slouzi a krome osoupane klavesnice je jak novy a ma najeto vic, nez ten Mac. V jednom Apple bazaru mel stejnych stroju chlapik metrovy stos a vedle druhy s displayem v mensim provedeni. Vsechny v zadeki kvuli mizerne kvalite moba. Ona je pravda, ze Macy maji hezky design, obcas nejake hezke vychytavky, takze pokud dokazete skousnout macovskou klavesnici, tak by se zdalo, ze je to idealni stroj. Jenze i Apple mel par opravdu zmetkovych serii a na jednu muzete za vase penize narazit vy. A v nekterych pripadech se Apple postavil k reklamacim tak, ze se zakazniky pekne vyjebal a bylo. Na Internetu muzete najit i pripad chlapika, ktery se dozral a nahradu stroje si vydupal u soudu, coz Apple nakonec stalo mnohem vic, nez kdyby mu dali bez reci nekolik novych masin.

Uvazte take to, ze vymena soucasti (disk, pamet) na Macu znamena, ze to budete muset pomalu cele rozebrat. A kdyz to rozeberete, tak zjistite, ze to tedy opravdu neni jak ThinkPad, jak je delalo IBM, ale spis jako nejaky ACER, ovsem z venku pekne nalesteny. Krome toho i v OS X se take obcas vyskytnou zajimave problemy.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #25 kdy: 16. 12. 2014, 22:49:54 »
Jakou distribuci používáte ? Nedávno jsem z Debianu přešel na Ubuntu (na novém noťasu se mi nedařilo rozchodit WiFi - uznávám moje vina, protože drivery pro Debian jsou k dispozici).
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #26 kdy: 16. 12. 2014, 23:09:11 »
No to je právě ono. "Občas se něco posere". To mně moc nebaví, protože se to stane vždy v tu nejméně vhodnou chvíli, kdy má člověk rozdělanou práci a pak jen kouká na prázdná okna. Ale určitě nechci zavádět žádný flame. Prostě hledám alternativu k Linuxu a asi mi nezbyde než prostě vyzkoušet.

No já bych to neviděl tak tragicky. Naposledy se mi po***la instalace Ubuntu když jsem rýpal do partition....
Oprava sice trvala 20 minut, ale zase nic tragického.

Laptop nechávám permanentně uspaný do RAM, a restartuju ho jen když chce aktualizace, a nebo mi dojde baterka (ani 7200mAh nevydrží více jak 6 hodin, po 2 letech co ji mám)

Podstata je ale, že když se "něco" po***, tak oprava není tragický průchod, ale jen otázka času.
A i kompletní reinstalace je počítaná na hodiny, nikoliv na dny jako u Win.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #27 kdy: 16. 12. 2014, 23:21:41 »
Jakou distribuci používáte ? Nedávno jsem z Debianu přešel na Ubuntu (na novém noťasu se mi nedařilo rozchodit WiFi - uznávám moje vina, protože drivery pro Debian jsou k dispozici).

Na desktopu Debian testing, ktery bude stable, az vyjde novy Debian, na netbooku Lubuntu, na "novy stary" notebook ACER jsem ted hodil Kanotix. Krome toho oprasuji Sparky Linux na cizim ThinkPadu, ktery jsem tam pred casem nahodil. Lubuntu nedoporucuji. Kdysi, kdyz to bylo jeste 8.neco, tak to bylo dost dobre distro, 9.neco take a pak s tim zacaly byt problemy,  je to s kazdou verzi horsi, i kdyz par verzi jedu uz jen na LTS. Pocitam, ze je cas na vymenu, asi za Kanotix (zalozen na Debianu stable, vypada opravdu pekne, akorat po instalaci vyzaduje trochu rucni konfigurace) nebo za Sparky (pekne vypadajici distro zalozene Debian Testing). Distro zalozene na Debian unstable uz mi na zadny stroj nesmi.

Muhehe

Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #28 kdy: 17. 12. 2014, 01:43:04 »
cad = windows. nebo se neco zmenilo? takze zapomen na linux a mac.

jinak v te cene bude zasadni asi barva. i7 asi v nabidce nebude, stara i5 bez avx asi taky nebude zrovna zazrak a vystavi baterku rychle...

na CAD asi budes chtit mit neco z pokud ten cad bude podobne aktualni.

http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Vector_Extensions
CPUs with AVX2

    Intel
        Haswell processor, Q2 2013
        Haswell E processor, Q3 2014
        Broadwell processor, expected in 2014
        Broadwell E processor, expected in 2015
        Skylake processor, expected in 2015
        Cannonlake processor, expected in 2016
    AMD
        Excavator-based processor, expected in 2015

Boldos

Re:Jaký notebook byste mi doporučili?
« Odpověď #29 kdy: 07. 01. 2015, 17:01:04 »
Jakou distribuci používáte ? Nedávno jsem z Debianu přešel na Ubuntu (na novém noťasu se mi nedařilo rozchodit WiFi - uznávám moje vina, protože drivery pro Debian jsou k dispozici).

Pokud i na hry asi Ubuntu, resp. Mint. Jako zachranna brzda lze pouzit i Debilan :) , ale uz je s tim trochu prace.
Dost lidi si chrochta i s Fedorou, ale a) nevim, jak to tam je s podporou hrani (Steam) a b) je to takovy verejny beta test RedHatu, takze se tam co chvilku meni veci i lita hodne kvalita funkcnosti...