Jaký systém na netbook?

Luky Widlák

Jaký systém na netbook?
« kdy: 22. 11. 2014, 21:16:24 »
Dobrý den.

Pustil jsem se do nelehkého úkolu, tedy do instalace 2 systemů na Asus eeePC 1015 PN. Do nelehkého i proto, že přecházím z Windows.
Prosím proto o tyto rady.

  • Jakou Linuxovou distribuci vybrat, když chci mít na 1 netbooku 2 systémy.
      Arch a další, libovolný.
      Požadavky na ten další jsou:
    • Automatický boot-start 2. systému po časovém intervalu (možnost vybrat Arch a 2. system)
    • Uživatelská přívětivost a blbuvzdornost
    • Automatické aktualizace
    • Bezproblémová komunikace emailem, přístup k Internetu
    • Základní kancelářské programy (není problém doinstalovat následně)
    • Základní možnosti přehrávání multimédií
    • Dostačující bezpečnost pro platby přez Internet
    • Zkrátka není třeba mít přebubřelý systém, ale je třeba, aby matka mohla dělat veškeré běžné věci okolo obyčejného brouzdání netem, posílání emailů a spouštění hudby a videí bez toho, aniž by na ni vyskakovaly všelijaké hlášky.
  • Je nutné rozdělit harddisk na základní úrovni, nebo dokáží oba systémy koexistovat na jednom oddílu? (je důležité, aby do sebe dokumenty obou systémů nezasahovaly.)


Děkuji za odpovědi
« Poslední změna: 23. 11. 2014, 18:52:21 od Petr Krčmář »


Kolemjdoucí

Re:Jaký system na netbook
« Odpověď #1 kdy: 22. 11. 2014, 21:23:34 »
Sednout si do kouta a čekat až to přejde.

Luky Widlák

Re:Jaký system na netbook
« Odpověď #2 kdy: 22. 11. 2014, 21:28:49 »
To bohužel nepůjde  ::)

Re:Jaký system na netbook
« Odpověď #3 kdy: 22. 11. 2014, 22:05:51 »
Jednoznačne by som nepchal 2 systémy na jeden oddiel, lebo sa z toho zblázniš. Zvládlo by to snáď jedine ZFS s virtuálnymi partíciami. Takže jdenoznačne jeden OS na jeden oddiel.
Moja polovička má na netbooku obyčajné Ubuntu bez väčších úprav. Unity je pre ňu (inak v práci robí na widlách) celkom stráviteľné, na malom displeji systém nezaberá pol obrazovky (používa skrývaný panel). Jej hw je síce odlišný, ale výkonom tiež neoslní: 11,6" acer s 1368x768 displejom, procesorom AMD C60 a 4GB RAM. Tá RAM je pre ňu dôležitá, pretože ako každá ženská má vo Firefoxe bežne otvorených 200-300 kariet a mňa potom z toho triafa šľak keď sa pýta, prečo netbook ide tak pomaly. Po zatvorení polovice kariet je opäť všetko v pohode.
Asi by som premýšľal na upgrade RAM na 2GB, Aušus viac nestrávi, ale aj toto mu pomôže. 2GB DDR2 RAM moduly sa mi váľajú všade kam vstúpim a výmena je hotová do 5 minút.

Re:Jaký system na netbook
« Odpověď #4 kdy: 22. 11. 2014, 22:34:22 »
Na jednu stranu chceš instalovat arch, což je konečné řešení pro tvrdé linuxáky. A na druhou stranu chceš instalovat dva systémy do jednoho oddílu a myslíš si že o zabezpečení internetového bankovnictví respektáve plateb se stará os? Podle tvých požadavků bych ti doporučil Ubuntu jakocjediný systém kde je šance že bez znalosti linuxu půjde nejvíc věcí. Trochu si to ošáhneš a pak uvidíš jak dál.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký system na netbook
« Odpověď #5 kdy: 22. 11. 2014, 22:48:09 »
Mam Esus 1000H, koupeny s Widlemi XP. Po zmenseni oddilu s Widlemi jsem do zbytku hodil Ubuntu, tehdy jeste s Gnome 2 a postupne presel pres Xfce4 na LXDE, protoze tyhle netbooky nejsou moc vykonne a nenazrana prosredi jsou na nich pomala. Nicmene misto Blbuntu bych doporucil jine distro, Bud Debian stable/testing nebo Sparky Linux, do nich doinstalovat eee-control-tray, pokud neni standardne v repu. Blbuntu, i kdyz LTS, je v poslednich dvou verzich dost sracka s radou otravnych problemu a na mem netbooku to preziva pouze z duvodu lenosti, rozhodne ne z duvodu spokojenosti.

Luky Widlák

Re:Jaký system na netbook
« Odpověď #6 kdy: 22. 11. 2014, 22:58:08 »
-> Vladimír Drgoňa

Ano, na tu paměť už jsem myslel s předstihem, takže mám 2 GB. O Ubuntu už jsem také přemýšlel a děkuji za typ.


-> vana-hb

Ten Arrch potřebuju zejména já, protože mě opravdu zaujal. Prvotně ale nejde o to dělat na netbooku pokusy s Archem, když je tam ještě jiný OS (na to mám stolní PC) a když NTB používá i někdo jiný. Právě proto jsem se ptal, jestli je prověditelné mít 2 Linuxy na jednom oddílu, nebo raději odděleně. V Archu budu dělat úkony jen v případě, když je budu mít odskoušené na stolácích.
Jo a jak to chodí ve Widlích, tak tam už je to zabezpečení v jednom balíku se vším všudy. Já netuším, jestli Linux (jádro) má něco takového, co se o zabezpečení stará, nebo jestli je to v nějakém balíku služeb (démonů). To mě musí povědět někdo zasvecený.
Ubuntu by to ale mělo mít už v sobě, ne?

Dejme tomu tedy, že budou 2 oddíly. Jaké systémy souborů mám použít a jak je vytvořit?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký system na netbook
« Odpověď #7 kdy: 22. 11. 2014, 23:40:19 »
@Luky Widlák: Muzete si udelat 2 oddily s Ext4 pro ty 2 Linuxy a jeden oddil na swap, ktery muzete mezi nima sdilet, pokud nebudete pouzivat hibernaci. Jinak musite mit oddeleny swap pro kazdy Linux zvlast.

Co ma by to zabezpeceni ve Widlich v jednom baliku? Ze by SChannel?

Luky Widlák

Re:Jaký system na netbook
« Odpověď #8 kdy: 22. 11. 2014, 23:57:48 »
Citace
Co ma by to zabezpeceni ve Widlich v jednom baliku? Ze by SChannel?

..ale neee...  :D

Jen jsem chtěl říct (reakce na "vana-hb"), že ve Windows je zabezpečení (různé služby a nastavení) už obsaženo a mění se leda tak automaticky při aktualizacích. Ručně si instalovat dejme tomu SSL/TLS knihovni moc nejdou a udělat to znamená, že budou pravděpodobně problémy při aktualizacích. Ani jsem se v tom nějak nepokoušel vrtat (leda běžná nastavení firewalu apod.), co se týče bezpečnosti, tak jsem dost mimo.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký system na netbook
« Odpověď #9 kdy: 23. 11. 2014, 00:33:33 »
Aha. Je zde nekdo, s vyjimkou tech peti zijicich uzivatelu LFS, kdo si SSL/TLS knihovny instaluje rucne?

Luky Widlák

Re:Jaký systém na netbook? (vyřešeno)
« Odpověď #10 kdy: 03. 12. 2014, 10:56:10 »
Nuže dobrá, provedu to tedy následovně.


Na 2. systém v NTB se teď vybodnu.
Už jsem začal zkoušet Ubuntu 14.04 z USB paměti (zatím s obtížemi, ale to vyřeším na fóru Ubuntu).
Jako systém souborů použiju Ext4.

Děkuji za všechny odpovědi a omlouvám se za poněkud zelenáčské dotazy.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký systém na netbook? (vyřešeno)
« Odpověď #11 kdy: 03. 12. 2014, 11:24:33 »
Už jsem začal zkoušet Ubuntu 14.04 z USB paměti (zatím s obtížemi, ale to vyřeším na fóru Ubuntu).

Tak si to uzijte. Posledni LTS je tak zabugovane, ze ho mam uz jen ze setrvacnosti.

Dzavy

Re:Jaký systém na netbook?
« Odpověď #12 kdy: 03. 12. 2014, 14:28:59 »
Na eeePC jsem zkousel vsechno mozny a nakonec vyhraly Windows 7 - je s tim nejmin srani a proste to funguje. A navic dost dobre a spolehlive. Samozrejme jsem navysil pamet na 2GB a disk nahradil SSD.

michal2

Re:Jaký systém na netbook?
« Odpověď #13 kdy: 03. 12. 2014, 15:14:29 »
vedle archu si dokazu predstavit gentoo nebo linux from scratch. nadruhou stranu na zkouseni nebo razeni ostatnim se hodi ubuntu, protoze je hodne rozsirene. na co vubec potrebujes dva linuxy na tak slabem kompu? ty asusy e meli prece malo mista ne?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký systém na netbook?
« Odpověď #14 kdy: 03. 12. 2014, 16:35:07 »
Na eeePC jsem zkousel vsechno mozny a nakonec vyhraly Windows 7 - je s tim nejmin srani a proste to funguje. A navic dost dobre a spolehlive. Samozrejme jsem navysil pamet na 2GB a disk nahradil SSD.

Polovicka si koupila stroj od e-Machines, s HW podobnym, jako ma Eee PC. Byly tam Widle 7 Start nebo jak se tomu nadava. Sice to nepada, ale i po rozsireni pameti na 2 GB to neni zadny zazrak. Je to dost pomale, kdyz se nekde klikne, clovek kolikrat dost dlouho ceka, nez se neco stane.

vedle archu si dokazu predstavit gentoo ...

Tak Gentoo leda tak pri pouziti distribuovaneho kompilatoru, jinak to za mesic ukompiluje k smrti. Osobne bych sahnul po Sparky Linuxu, pokud nevadi caste updaty. Blbuntu, ovsem s lehkym desktopem, napriklad LXDE, by bylo dobrou volbou, kdyby nebylo tak zabugovane. O nekolik verzi zpet bylo v pohode, jo, kde jsou ty casy.