Web aplikace - provozní kniha serveru?

Re:Web aplikace - provozní kniha serveru?
« Odpověď #15 kdy: 19. 11. 2014, 15:32:26 »
Umi ten MOINMON zapisovat ty zapisky kazdy zvlast s tim ze je videt kdo to tam napsal (podle prihlaseneho usera)? Nebo je to jen obycejny text?
Je to plnohodnotná wiki se stromovou strukturou, vkládáním dokumentů, zobrazováním revizí... Určitě všechno, co bys mohl potřebovat :)

Já jsem si ji kdysi vybral proto, že je napsaná v Pythonu o dají se pro ni jednoduše psát pluginy, takže bys klidně mohl na nějaké stránce mít třeba i zobrazený live stav serverů z nějakého monitoringu ;)

Zkusim to nahodit. Diky za tvuj cas.
Moc rád poradím, když se někdo ptá slušně a rozumně :)

Na vyzkoušení je nejlepší standalone mód - pustíš si to na nějakým portu bokem a nemusíš konfigurovat webserver.

Jinak vám doporučuju nedokumentovat to, co se dá velice snadno zjistit přímo z těch serverů. Je to zbytečné a je to jen další údaj, který se v čase v realitě změní a v dokumentaci nikoliv.
Hodně dobrá připomínka. Ideální by bylo si na tyhle věci právě napsat plugin přímo do Moinu ;)

Jinak já bych si zapsal aspoň ty příkazy, kterýma se to dá zjistit, krátí to čas, když si člověk nemusí vzpomínat na x přepínačů commandu, kterej naposledy použil před rokem...


Re:Web aplikace - provozní kniha serveru?
« Odpověď #16 kdy: 20. 11. 2014, 22:37:31 »
Redmine výší zmíněné bych moc nedoporučoval. Běží to na Ruby on Rails frameworku a je to trn v patě nainstalovat i spravovat. jednu inslataci mám v provozu a až to chcípne tak už na to kašku - nesojí to za námahu.

Třeba u nás používáme Samepage.io. Sice to má mouchy, ale co je nemá. Mám tam udělanou záložku firmy, v ním mám firmy samotné podle abecedy a pod složkou firmy mám cokoliv co je potřeba - nastavení sítě, nastavení serverů, zajímavé stanice, zákeřnosti ... cokoliv.

Často zmiňovaná je wiki, no podle mě to Samepage dělá lepší služby a je bezpečnější. Kerio je poměrně silný partner který má nějaké jméno a zkušenosti. U wiki nikdy nikdo neví kdo se k datům dostane. Na jednu stranu se zbrojí proti Cloudu a na druhou stranu data posíláte kamsi kde v nich hrabe nějaký doborovolník nebo brigádník?

Trupik

Re:Web aplikace - provozní kniha serveru?
« Odpověď #17 kdy: 21. 11. 2014, 08:23:53 »
Redmine výší zmíněné bych moc nedoporučoval. Běží to na Ruby on Rails frameworku a je to trn v patě nainstalovat i spravovat. jednu inslataci mám v provozu a až to chcípne tak už na to kašku - nesojí to za námahu.

Třeba u nás používáme Samepage.io. Sice to má mouchy, ale co je nemá. Mám tam udělanou záložku firmy, v ním mám firmy samotné podle abecedy a pod složkou firmy mám cokoliv co je potřeba - nastavení sítě, nastavení serverů, zajímavé stanice, zákeřnosti ... cokoliv.

Často zmiňovaná je wiki, no podle mě to Samepage dělá lepší služby a je bezpečnější. Kerio je poměrně silný partner který má nějaké jméno a zkušenosti. U wiki nikdy nikdo neví kdo se k datům dostane. Na jednu stranu se zbrojí proti Cloudu a na druhou stranu data posíláte kamsi kde v nich hrabe nějaký doborovolník nebo brigádník?
Na redmine mám rovnaký názor, ale k wiki by som si dovolil nesúhlasiť. Wiki si môžeš nainštalovať na vlastný server, nemusí byť v cloude. Takisto vieš wiki obmedziť aby obsah bol viditeľný až po prihlásení a vyradiť registráciu. Potom máš plne pod kontrolou komu spravíš účet a dovolíš mu vstúpiť.

Re:Web aplikace - provozní kniha serveru?
« Odpověď #18 kdy: 21. 11. 2014, 13:27:58 »
redmine, etckeeper + git

yenn

Re:Web aplikace - provozní kniha serveru?
« Odpověď #19 kdy: 25. 11. 2014, 01:05:03 »
Pokud čistě jenom zápisník, tak se dá použít wiki (doporučil bych MoinMoin) [...]

A už někdo k MoinMoin sepsal dokumentaci? Tím myslím - dokáže běžný admin nakonfigurovat moinmoin, aniž by zároveň musel být jejím vývojářem?

MoinMoin se mi moc líbí a rád bych ji používal, ale když jsem to naposled zkoušel, tak mi trvalo asi hodinu než jsem moin vůbec spustil v skoro výchozí konfiguraci. Odhaduji, že za týden bych to možná spustil i s vlastní konfigurací...

Výchozí konfigurák plný podivných datových struktur s komentářem "Tohle je výchozí konfigurace, tak si to upravte pro vaše potřeby.", když v první řadě vůbec nevím jaké hodnoty by tam asi měly být, a ani čárkou v související dokumentaci fakt nepovažuju za admin-friendly software.


Re:Web aplikace - provozní kniha serveru?
« Odpověď #20 kdy: 25. 11. 2014, 01:40:09 »
A už někdo k MoinMoin sepsal dokumentaci? Tím myslím - dokáže běžný admin nakonfigurovat moinmoin, aniž by zároveň musel být jejím vývojářem?
To dost zalezi na tom, jak slozite to chces provozovat. Spustit to standalone je na chvilku, nakonfigurovat to v multi-wiki modu je (resp. byval) porod :)

Nejakej nastrel je tady: http://master.moinmo.in/InstallDocs

yenn

Re:Web aplikace - provozní kniha serveru?
« Odpověď #21 kdy: 25. 11. 2014, 23:11:20 »
A už někdo k MoinMoin sepsal dokumentaci? Tím myslím - dokáže běžný admin nakonfigurovat moinmoin, aniž by zároveň musel být jejím vývojářem?
To dost zalezi na tom, jak slozite to chces provozovat. Spustit to standalone je na chvilku, nakonfigurovat to v multi-wiki modu je (resp. byval) porod :)

Nejakej nastrel je tady: http://master.moinmo.in/InstallDocs

Já to chtěl provozovat jako single-wiki za reverzní proxy (lighttpd) přes FastCGI. A právě korektní nastavení, aby wiki komunikovala přes FastCGI s webserverem, jsem horko těžko dával dohromady. A bohužel jsem si to nikam nezapsal a zapomněl...

Re:Web aplikace - provozní kniha serveru?
« Odpověď #22 kdy: 26. 11. 2014, 00:47:53 »
Já to chtěl provozovat jako single-wiki za reverzní proxy (lighttpd) přes FastCGI. A právě korektní nastavení, aby wiki komunikovala přes FastCGI s webserverem, jsem horko těžko dával dohromady. A bohužel jsem si to nikam nezapsal a zapomněl...
Jo no, to prvni seznameni je trochu bolestny, nez se rozkoukas. Taky jestli to bylo uz pred delsi dobou, tak tenkrat se FastCGI rozchazelo nejak slozite pres nejaky skripty tretich stran nebo co. Dneska uz to je daleko jednodussi.

Navic kdyz to mas jednou rozchozeny, tak to nemusis resit, je to drzak. A pri druhym rozjizdeni jinde konfuraci jenom zkopirujes a poupravis zejo...

Re:Web aplikace - provozní kniha serveru?
« Odpověď #23 kdy: 09. 12. 2014, 21:16:33 »
My jedeme na Redmine a vcelku nám vyhovuje. Hlavní důvod je, že spravujeme i servery zákazníků a hodí se nám trackovat jednotlivé činnosti a čas, který jsme nad řešením strávili. Podstatné úpravy píšeme i do wiki v Redmine. Je to hlavně z důvodu dohledatelnosti konfigurací, když něco podobného potřebujeme jinde. Strukturu máme jako hlavní projekt Servisní podpora a podprojekt zákazník a další podprojekty jednotlivé servery. U projektů serverů máme opakované tasky na profylaxe a různé jiné pravidelné úkoly.

Dále používáme plugin do yumu, který zjišťuje zda není k dispozici nějaký bezpečnostní update a když je, tak nám ho skript pošle mailem do redmine a založí se automaticky úkol. Na monitoring serverů používáme Munin, který také posílá alarmy do Redmine. Pokukujeme ale po Zabbixu.

U serverů máme nastavený MOTD, který při přihlášení server představí. Máme zde hostname, IP adresy, verzi kernelu, uptime, load, CPU time, info o CPU a RAM, varování pokud dochází místo na disku + "textové info" zda se síť konfigurovala pomoci ifconfig, ip nebo NM a pak samozřejmě popis k čemu vlastně server slouží.

Co se týká wiki, tak aktuálně ještě uvažujeme, že ji převedeme do Sharepointu.
Síťař a vývojář v Lyntu

Re:Web aplikace - provozní kniha serveru?
« Odpověď #24 kdy: 10. 12. 2014, 14:27:00 »
Docela zajímavé téma ! Já jsem vždy používal po pár serverů DokuWiki a spokojenost. Teď mě ještě napadla možnost ukládat dokumentace do text. souboru na Owncloudu - je to verzovane,zalohovane a user friendly.