Legálnost virtuálních Windows

Martin

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #15 kdy: 23. 11. 2014, 22:14:40 »
V práci máme server s hyper-V na kterém běží asi deset virtuální Windows7 pro OEM (každý stroj má svojí vlastní licenci) a kolega tvrdí že je to ok.
Na tohle by mě zajímal názor pánů s M$ :)


Fantomas

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #16 kdy: 23. 11. 2014, 22:44:11 »
V práci máme server s hyper-V na kterém běží asi deset virtuální Windows7 pro OEM (každý stroj má svojí vlastní licenci) a kolega tvrdí že je to ok.
Na tohle by mě zajímal názor pánů s M$ :)
Kolega je bourak a v MS by z nej meli radost, radeji uz o tom nic nikde nepis ;-) Vzdycky platilo jedno oem = jedno zelezo, pochybuji ze se za posledni roky neco v tomto zmenilo.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #17 kdy: 24. 11. 2014, 11:22:51 »
To jo, ale každej virtuál HyperV je jedno železo...... V tomdle je to v poho.

To je jako bys zakazoval instalovat OEM windows do blade serverů, že je v kisně víc windowsů.

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #18 kdy: 24. 11. 2014, 14:47:14 »
Kolega je bourak a v MS by z nej meli radost, radeji uz o tom nic nikde nepis ;-) Vzdycky platilo jedno oem = jedno zelezo, pochybuji ze se za posledni roky neco v tomto zmenilo.
Bouráku, můžeš nám dát odkaz kde Microsoft vymezuje použití pouze na fyzický hw? Já to nenašel.

Q

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #19 kdy: 24. 11. 2014, 17:26:54 »
Bacha na to, tam to je teď licenčně dost tak jako v p... . Nedávno jsem se na toto téma bavil s člověkem z firmy, která se specializuje na virtualizaci desktopů. Na stole tenký klient a virtualizovaný desktop na serveru. Kromě toho, že je potřeba mít koupenou licenci na ten běžný desktopový OS, který chceš takhle virtualizovat, tak se ještě pravidelně platí nějaký licenční poplatek. Mám pocit, že se ta sračka jmenuje VDA.

Jestli si někdo doma zvirtualizuje koupené OEMka, tak to asi nikoho zajímat nebude, ale třeba tady ty zmiňované zvirtualizované sedmičky na serveru už můžou být problém.


Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #20 kdy: 24. 11. 2014, 17:30:02 »
"MS tvrdí, že musíš"
a
"musíš podle čekého/evropského práva"
nemusí být vždycky jedno a to samé
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

j

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #21 kdy: 24. 11. 2014, 19:13:59 »
...s člověkem z firmy, která se specializuje na virtualizaci desktopů.

Tak to je celkem jasny, snazi se prihrat si svoji polivcicku .... hele, potvrzeno primo z M$, libovolna virtualizace je koser, vcetne OEM. Rozdily jsou, ale minimalni.

Jde totiz zhruba o nasledujici. Pokud zvirtualizujes rekneme desktopovy widle, a chtel bys na nich provozovat nejaky serverovy veci (a je uplne jedno ze trebas GPL), tak nemas licence pro ty uzivatele, ktery se k tem desktopovym widlim pripojujou. Pokud zvirtualizujes widle "singleuser", neni vubec o cem diskutovat. V pripade zvirtualizovanych serverovych widli je to dokonce tak, ze muzes vyrobit (v zavislosti na licenci) 1-∞. (tusim ze to je tak, ze zakladni server umoznuje 4, "lepsejsi" 8, datacenter pak to ∞). Samo sou tam jeste ruzny nuance (provoz na jednom HW ...)

Q

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #22 kdy: 24. 11. 2014, 20:06:34 »
j: Tvé úvahy zní sice logicky, ale licenční ujednání je právničina a kde je §, tam nemá selský rozum co dělat, bohužel. Je to celé postavené na hlavu, ale bohužel.

http://blogs.technet.com/b/technetczsk/archive/2013/05/24/licencovani-windows-8-popate-nasazeni-pocitacoveho-operacniho-systemu-windows-8-7-xp-ve-virtualnim-prostredi-na-serveru.aspx

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #23 kdy: 25. 11. 2014, 23:17:25 »
desktopovy WINDOWS, a chtel bys na nich provozovat nejaky serverovy veci (a je uplne jedno ze trebas GPL), tak nemas licence pro ty uzivatele
Desktopová verze (Windows XP, 7, 8) nesmí sloužit jako server ve smyslu že je tam instalovaná nějaká síťová aplikace jako třeba poštovní server, frp server, http server a další. Pasivní sdílení dat je omezeno do výše tuším max dvacet uživatelů.

jehovista

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #24 kdy: 25. 11. 2014, 23:41:39 »
Cist to cele nebudu(takze sorry, jestli se budu opakovat), ale mam s timhle relevantni zkusenost.
Mel jsem pocitac s OEM Windows XP a pak jsem presel na Linux. No a chtel jsem tu licenci vyuzit, tak jsem ji nainstaloval do VirtualBoxu. Aktivace samozrejme neprobehla, takze jsem zavolal na cislo co tam bylo uvedene, vysvetlil o co mi jde, rekli ze ok a tu instalaci mi aktivovali. Nevim jestli to je standardni postup, nebo jestli se neco nezmenilo, ale nebyl s tim zadny problem.

Lol Phirae

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #25 kdy: 25. 11. 2014, 23:49:39 »
j: Tvé úvahy zní sice logicky, ale licenční ujednání je právničina a kde je §, tam nemá selský rozum co dělat, bohužel. Je to celé postavené na hlavu, ale bohužel.

http://blogs.technet.com/b/technetczsk/archive/2013/05/24/licencovani-windows-8-popate-nasazeni-pocitacoveho-operacniho-systemu-windows-8-7-xp-ve-virtualnim-prostredi-na-serveru.aspx

A tohle, prosím, s dotazem souvisí jak? Aha, nijak... tak nic.  ::)

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #26 kdy: 26. 11. 2014, 06:51:06 »
Cist to cele nebudu(takze sorry, jestli se budu opakovat), ale mam s timhle relevantni zkusenost.
Mel jsem pocitac s OEM Windows XP a pak jsem presel na Linux. No a chtel jsem tu licenci vyuzit, tak jsem ji nainstaloval do VirtualBoxu. Aktivace samozrejme neprobehla, takze jsem zavolal na cislo co tam bylo uvedene, vysvetlil o co mi jde, rekli ze ok a tu instalaci mi aktivovali. Nevim jestli to je standardni postup, nebo jestli se neco nezmenilo, ale nebyl s tim zadny problem.
Je to standardní postup, při telefonické aktivaci vám aktivují vždycky všechno - pravděpodobně jenom s výjimkou profláklých kódů, které se někdo pokouší aktivovat po sté. Ovšem to neříká vůbec nic o tom, zda je to legální. Na druhou stranu, je velmi nepravděpodobné, že by Microsoft takovéhle uživatele žaloval.

j

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #27 kdy: 26. 11. 2014, 09:12:21 »
j: Tvé úvahy zní sice logicky, ale licenční ujednání je právničina a kde je §, tam nemá selský rozum co dělat, bohužel. Je to celé postavené na hlavu, ale bohužel.

http://blogs.technet.com/b/technetczsk/archive/2013/05/24/licencovani-windows-8-popate-nasazeni-pocitacoveho-operacniho-systemu-windows-8-7-xp-ve-virtualnim-prostredi-na-serveru.aspx

To nejsou uvahy, to bych klidne moh dohledat v mailech od M$. A co mi rekne drzitel prav, je pro me svaty ;D.

jehovista

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #28 kdy: 26. 11. 2014, 09:34:39 »
Cist to cele nebudu(takze sorry, jestli se budu opakovat), ale mam s timhle relevantni zkusenost.
Mel jsem pocitac s OEM Windows XP a pak jsem presel na Linux. No a chtel jsem tu licenci vyuzit, tak jsem ji nainstaloval do VirtualBoxu. Aktivace samozrejme neprobehla, takze jsem zavolal na cislo co tam bylo uvedene, vysvetlil o co mi jde, rekli ze ok a tu instalaci mi aktivovali. Nevim jestli to je standardni postup, nebo jestli se neco nezmenilo, ale nebyl s tim zadny problem.
Je to standardní postup, při telefonické aktivaci vám aktivují vždycky všechno - pravděpodobně jenom s výjimkou profláklých kódů, které se někdo pokouší aktivovat po sté. Ovšem to neříká vůbec nic o tom, zda je to legální. Na druhou stranu, je velmi nepravděpodobné, že by Microsoft takovéhle uživatele žaloval.

Staci si ten hovor nahrat a pak neni co resit.

Ovrscout

Re:Legálnost virtuálních Windows
« Odpověď #29 kdy: 26. 11. 2014, 09:45:48 »
j: Tvé úvahy zní sice logicky, ale licenční ujednání je právničina a kde je §, tam nemá selský rozum co dělat, bohužel. Je to celé postavené na hlavu, ale bohužel.

http://blogs.technet.com/b/technetczsk/archive/2013/05/24/licencovani-windows-8-popate-nasazeni-pocitacoveho-operacniho-systemu-windows-8-7-xp-ve-virtualnim-prostredi-na-serveru.aspx

mno, mně to vychází na dva rozdílné výklady (beru to hlavně pro Win7/8 Pro).
1)Omezení na počet uživatelů se vztahuje pouze na vypsané služby, ostatní služby omezené nejsou
   tj webový IIS server jen na 10/20 uživatelů ale třeba připojení čteček čárového kódů, nebo jiných zařízení a počítačů odlišným protokolem/službou přes LAN není omezeno
2)Omezení se vztahuje na vypsané služby, ostatní "služby" a protokoly pro spojení s jinými zařízeními nejsou povoleny.
   tj připojení například čteček nebo jiného zařízení je zakázáno. Takže například propojení počítačů pomocí skype, icq,dropbox,Ondrive,... je také  v rozporu s licenčním ujednáním (pokud to tedy nejde přes jednu z vyjmenovaných služeb)